Ekran Kartı Fiyatları Düştü: Almak İçin Son Fırsat!

Ekran Kartı Fiyatları

Ekran kartı fiyatları düştü. Madencilik tarafındaki gelirin azalmasıyla ekran kartı fiyatlarının dibi gördüğünü söyleyebiliriz. İşte detaylar.

Bildiğiniz üzere son yıllarda ekran kartı fiyatları uçmuş durumda. Bunun en temel sebebi ise çip krizi ve madencilik. Ekran kartı madenciliği sebebiyle ekran kartında talep patlaması yaşandı. Bununla beraber çip krizinin de ekran kartı fiyatlarını etkilediğini söyleyebiliriz. Bu durumu Türkiye bazında değerlendirecek olursak dolar kurunun yükselmiş olması da fiyatların uçmasının en temel faktörlerinden. Bu yüzden kasa toplamak bir hayli zorlaşmıştı.

Fakat son aylarda elektriğe gelen zamlardan dolayı ekran kartı madenciliği tarafında gelirler düşmeye başladı. Hatta bazı ekran kartlarında, kazanç maliyetten daha az hale geldi. Bu yüzden ekran kartlarını satmak isteyen madenciler ikinci el alışveriş sitelerine akın etti. Haliyle fiyatların da bir hayli azaldığını söyleyebiliriz. Bu yüzden ekran kartı almak artık daha kolay. İşte detaylar.

Ekran Kartı Fiyatları Düştü: Almak İçin Son Fırsat!

İkinci el alışveriş sitelerini incelediğimizde, fiyatın düştüğünü görmekteyiz. Özellikle malum sarı sitede, her gün farklı modeller eklenmeye devam ediyor. Hali hazırda ilanda olan modellerin de fiyatı düşüyor. Görseli incelediğimizde, en uygun ekran kartı modellerinin 3500 TL civarlarına kadar düştüğünü söyleyebiliriz. Bu fiyatlar, geçtiğimiz haftalarda 3500 TL civarlarındaydı. En azından piyasadaki çoğu oyunları açabileceğiniz GTX 1650 bazında değerlendirdiğimizde, bir hayli ucuzladığını, 1 yıl öncesinin fiyatlarına geri döndüğümüzü görüyoruz.

Eğer uzun süre ekran kartı madenciliği yapılmış ekran kartı alıp almama konusunda kararsızsanız, performans olarak çok az bir kayıp yaşayacağınızı belirtmek isteriz. Madencilik yapılmamış ekran kartı modellerine kıyasla ısınma sorunları ortaya çıkacaktır. Fakat ekran kartı için özel bir soğutma sistemi kurduğunuz zaman ısınma sorununun da önüne geçebilirsiniz. Bu yüzden orta segment bir ekran kartı alacaksınız uzun süre madencilik yapılmış ekran kartında oyun performansınızda yaşayacağınız kayıp çok az olacaktır. 

Ekran Kartı Fiyatları

Piyasadaki orta segment ekran kartlarını değerlendirdiğimizde, GTX 1650 modelinin tercih edilebileceğini belirtelim. Önümüzdeki günlerde fiyatlar düştükçe bilgilendirilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Samsung Akıllı Telefon Fiyatları Korkunç Zamlar İle Karşı Karşıya

>> Haftalık Telefon Haberleri (2 Temmuz 2022-9 Temmuz 2022)