Kutusu Hiç Açılmamış iPhone 1, Bakın Kaç Paraya Satıldı!

Kutusu henüz açılmamış bir iPhone 1, yani ilk iPhone’a sahip olmak ister miydiniz? Tabii ki kullanmak için değil, koleksiyonunuz için. Gerçi böyle bir ihtiyaç, ülkemizde ne kadar yaygındır, orası da tartışılır… İşte bu henüz açılmamış cihaz için ödenen miktar!

iPhone 1, yani orijinal ilk jenerasyon iPhone modeli, ilk olarak 29 Haziran 2007 tarihi itibarıyla teknoloji severlere sunuldu. Dokunmatik renkli bir ekranı ve gelişmiş bir mobil işletim sistemi bulunan telefon, “akıllı telefon” kavramının en önemli temsilcilerinden bir tanesi olarak çoktan tarih sayfalarında yerini aldı.

Dünya çapında toplamda 6.1 milyon adet satılarak büyük bir başarıya imza atan telefon, görünüşe göre hâlâ bazı teknoloji tutkunları için çok özel.

Daha evvel kutusu açılmamış ve “sıfır” kondüsyondaki iPhone 1 modeli, ünlü online açık artırma ve ikinci el satış sitesi eBay’de görücüye çıktı.

Başlangıç teklifi 2500 dolar olarak belirlenen ürün için toplamda 27 teklif verildi ve telefon, 63 bin 356.40 dolar karşılığında yeni sahibinin oldu. TL olarak hesapladığımızda, yaklaşık 1 milyon 200 bin liraya denk geliyor.

Kutusu Hiç Açılmamış iPhone 1, Bakın Kaç Paraya Satıldı!

Dolandırıcılara karşı dikkatli olmak gerekiyor

Tabii böyle pahalı bir ürün alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var…

Özellikle son yıllarda, eBay gibi sitelerde çoğu ürünün değerinden daha yüksek fiyat etiketleriyle satıldığını görüyoruz. “Serbest piyasa. Herkes istediği fiyatı verebilir, istediği fiyata alabilir.” diyebilirsiniz tabii. Ama bazen can sıkan başka detaylar olabiliyor.

Örneğin, “Sıfır jelatinli” denilmiş olmasına rağmen, aslında açılmış ve sonradan jelatinlenerek sanki sıfır ürünmüş gibi satışa sunulan ürünler oluyor. Bunların fark edilmesi pek de kolay değil üstelik.

Öte yandan koleksiyoncular için can sıkan bir diğer detay ise, sıfır jelatinli alınan ürünün içinde gerçekten de o ürünün olup olmadığı merakı… Eğer jelatini açarsanız, ürünün “factory sealed” unvanı kayboluyor ve haliyle değeri düşüyor. Eğer açmazsanız, “Belki de içinde farklı bir şey vardır” diye şüpheye düşebiliyorsunuz. Nihayetinde, ürünler resmi firmadan alınmadığı sürece bu tip şüpheler oluşabiliyor.

iPhone 1, günümüzde kullanılır mı?

iPhone 1, sadece 135 gram ağırlıkta. 3.5 inç değerde ekranı var ve bu TFT ekran, 320 x 480 çözünürlük sunuyor.

iOS 3.1.3 işletim sistemine güncellenebilen ürün, dahili 4/8/16GB depolama imkânları sunuyor. 412 MHz değerde ARM 11 işlemcisi ve PowerVR MBX GPU’su var.

Selfie kamerası bulunmayan ürün, arka tarafta 2MP kameraya sahip. Pili de 1400 mAh değerde.

Yani evet, çok özel bir tutkunuz yok ise, günümüzde bu telefonu kullanmak mantıklı görünmüyor. Tabii koleksiyon için sorun yok. O, farklı bir tutku.

İlgili Haberler

>> İstanbul’da Nakledilecek Okulların Listesi! Yıkılma Tehlikeleri Var!