M1 işlemcili Mac cihazlarda iPhone ve iPad çalışmayacak

Apple M1 işlemci Linux

M1 işlemcili Mac cihazlarda iPhone ve iPad uygulamaları çalıştırmayacak. İşte detaylar.

Apple’ın geçtiğimiz yılın son çeyreğinde tanıttığı M1 işlemci kullanılan cihazlarda düne kadar iPhone ve iPad uygulamaları sorunsuz çalışıyordu. Ancak Apple, ”side loading” olarak isimlendirdiği bu işlemle artık M1 işlemci olan Mac’ler iPhone ve iPad uygulamalarını çalıştırmayacak.

Apple’ın yeni işletim sistemi, iOS ve iPadOS uygulamalarının Mac cihazlarda çalışmasına izin veriyordu. Ancak uygulamanın geliştiricileri Mac’e yüklenmesine izin vermemeyi tercih edebiliyorlardı. Bu yüzden App Store olan birçok farklı uygulamadan Mac cihazı sahipleri faydalanmıyordu. Bu durum karşısında Mac sahipleri resmi olmayan yüklemeler gerçekleştiriyordu.

Apple, yeni kararını uygulamak için resmi olarak sunucu tarafında bu değişikliğe gitti. bu yapılan yeni değişiklikle beraber M1 işlemcili olan Mac cihazlarda iPhone ve iPad uygulamalarını indirmek için kullanılan resmi olmayan siteler işe yaramayacak.

m1 işlemcili

Facebook, Netflix ve Instagram gibi iOS uygulamaları, M1 işletim sahibi Mac cihazlara manuel olarak yüklenebiliyordu. Geçerli bir Apple ID altında ayrı ayrı IPA dosyalarını iMazing gibi araçlar aracılığıyla indirerek gerçekleştirebiliyordu.

M1 işletim sistemine sahip Mac cihazlarda yapılan değişiklerle birlikte eğer ki indirmek istediğiniz iPhone ve iPad uygulaması Mac App Store’da yoksa side loading durumu yüzünden indirme işlemi gerçekleştirilemeyecek.

Yapılan değişiklikler şuan için M1 işletim macOS Big Sur 11.1 ve açık beta durumundaki macOS Big Sur 11.2‘de geçerli.

Eğer macOS Big Sur 11.2 betada iPhone veya iPad uygulaması yüklemeye çalıştırdığınızda ” Bu uygulama, bu platformda çalışması için geliştirilmediğinden yüklenemez” yazısı ile karşılaşırken macOS Big Sur 11.1 sürümünde ise ”Daha Sonra yeniden deneyin” yazısı ile karşılaşılıyor.

M1 Mac cihazına bu zaman kadar yüklenmiş olan iPhone ve iPad uygulamalarını eskisi gibi kullanmaya devam edebilecek kullanıcılar aynı zamanda önceden indirmiş oldukları IPA dosyalarını yükledikleri zaman kullanabilecekler.

>>Canon , uydudan ‘fotoğraf çekmenizi’ sağlayan bir site açtı.