Canon , uydudan ‘fotoğraf çekmenizi’ sağlayan bir site açtı

Canon, uydudan fotoğraf çekebilmemizi sağlayan oldukça ilgi çekici interaktif bir site açtı. İşte detaylar.

Canon, CES 2021’de yeni bir fotoğraf makinası tanıtmak yerine daha ilgi çekici bir şey ile tüketicilerin karşına çıktı. Bu interaktif site sayesinde isteyen herkes Canon 5D Mark III ile donatılmış CE-SAT-1 uydusunu kullanarak dünyamızın farklı bölgelerin fotoğraflarını çekebiliyor.

Canon’un, 2017 yılının Haziran ayında tüketicilere tanıttığı mikro uydusu CE-SAT-1 boyut olarak bir fıçı büyüklüğünde. Bu uydunun içinde bulunan EOS 5D Mark III kamera 40 cm Cassegrain tipi  3720 mm teleskopla donatılmış. CE-SAT-1 uydusunda bulunan kameranın 36 inçlik bir çözünürlüğüne sahip.

CES 2021’de farklı bir strateji izleyerek karşımızı çıkan Canon’un ‘Redefine the Limists‘ isimli interaktif sitesi sayesinde uzaydan dünyamızı fotoğraflıya bileceğiz.

CE-SAT-1 uydusu ile New York, Bahamalar, Venezia ve Dubai gibi şehirlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Redefine the Limits sitesinde isterseniz profesyonel bir fotoğrafçı ile birlikte yaban hayvanlarını fotoğraflayabilirsiniz.

Şunu belirtmek isteriz ki, Redefine the Limits sitesi üzerinden çekeceğiniz görüntüler maalesef gerçek zamanlı fotoğraf çekimi yapıyor olmayacaksınız. Önceden çekinmiş fotoğrafları kullanmasına rağmen farklı bir deneyim sunduğunu söylemek isteriz.

Eğer fotoğrafları gerçek zamanlı bir şekilde çekebilseydik, CE-SAT-1 uydusu saatte yaklaşık 27.000 mil hızla dolaşıyor ve bir buçuk saatten bir süreyle dünyayı dolaşıyor. Bu süre zarfında dünyadaki birçok yerin kısa sürede fotoğraflaya bilirdik.

Uydunun amacını ve tasarımının açıklayan astronot Marsha Ivins,”mikro uydular, normal uydulardan çok daha küçük ve daha ucuzlar. Canon’un, 2030 yılına kadar bu uydular etrafında milyar dolarlık iş kurmayı hedefliyor”. Geçen yaz güncellenmiş uydusu SE-SAT-1B’yi uzaya göndermeye çalıştı ancak RocketLab ekibi uydu fırlatıldıktan kısa bir süre sonra başarısız olduğunu açıkladı.

Sizde uzaydan fotoğraf çekip ve üretilen bu teknolojilerin nasıl geliştirildiğini görmek isterseniz buraya tıklayarak Redefine the Limits sitesine uğrayabilirsiniz.

>>Xiaomi Türkiye’den Kara Liste Açıklaması.