Signal mesajlaşma uygulaması yoğun talepten çöktü

WhatsApp çökerse kullanabileceğiniz

Signal, yoğun talebe dayanamadı ve çöktü. İşte detaylar.

WhatsApp’ın aldığı yeni karar ile yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeyin tüketicilerin  uygulamadan faydalanamayacağı açıklanmıştı. Bu durumdan dolayı tüketiciler WhatsApp’ı boykot edip alternatif uygulamalara yönelmeye başlamıştı.

WhatsApp her ne kadarda yeni gizlilik sözleşmesinin güvenlik açısından sorun oluşturmayacağını söylese de kullanıcılar bu durumun kabul edilemez olduğunu tepkileriyle gösterdiler.

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesinden dolayı kullanıcılarını teker teker rakip platformlara kaptırmıştı. Telegram son günlerde 25 milyon kişi tarafından indirilip kullanılmaya başlandı aynı zamanda dünyanın en güvenilir mesajlaşma uygulaması olan Signal, son zamanlarda yoğun talep ile karşılaştı. Ancak bu ilgiyi kaldıramayan Signal, dünya çapında bir çökme sorunuyla karşı karşıya kaldı.

Signal

Signal mesajlaşma uygulaması çöktü!

Signal, tüketicilerin son zamanlarda aradığı güvenli mesajlaşma uygulamalarından bir tanesi olarak yoğun ilgi görüyor. Space X ve Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk tarafından önerilmesiyle daha fazla ilgiyi üzerine çekmişti. Bu ilgiyi daha fazla kaldıramayan mesajlaşma uygulaması çöktü.

Signal’in çökmesinin ardından resmi Twitter hesabından ” Teknik sorunlar yaşıyoruz. Hizmeti mümkün olan en kısa sürede geri getirmek için çok çalışıyoruz.” açıklaması yapıldı. Açıklama yapıldıktan birkaç saat sonra sorunu çözüldü ve tekrardan uygulama hizmet vermeye devam etti.

Kullanıcılar iki binden fazla raporladığı sorun var ve bu sorunların yüzde 76 oranında sunucu bağlantısı, yüzde 24’ü ise mesajlaşma uygulamasına giriş sırasında sorun yaşadığını raporladı.

WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini  8 Şubat’ta yürürlüğe koymayacağını bu durumu daha ileri bir tarihe ertelediğini açıklamıştı. WhatsApp’ın tam anlamıyla yeni gizlilik sözleşmesinden vazgeçmemesi kullanıcıları geri dönmesi için tatmin etmiyor.

WhatsApp’ın hızla kullanıcılarını kaybetmesi akla yaptıkları hatalarla hızla müşterilerini kaybeden firmaları getirdi. Bir zamanlar telefon sektöründe tekel olan Nokia şimdilerde adı bile anılmıyor. Yaptıkları hatalar sonrasında çok büyük tepkilerle karşılaşan bu şirketler bir anda iflasın eşiğine gelebiliyor.

WhatsApp’ın kararından vazgeçmemesi daha fazla kullanıcıyı kaybetmesine yol açacak gibi gözüküyor. WhatsApp’ın yerini almaya hazırlanan Telegram ve Signal tüketici memnun etme konusunda ne kadar başarılı olacağını önümüzdeki zamanlarda göreceğiz.

>>3 GSM operatöründen önemli işbirliği