Mac Mini M1, Intel’den 3 Kat Daha Az Güç Tüketiyor

Mac Mini M1, Intel’den 3 kat daha az güç tüketiyor. Apple, Mac Mini masaüstü sürümünün güç tüketimini önemli ölçüde azalttı. İşte detaylar.

Apple, M1 yonga setini ilk kez 10 Kasım’da yaptığı etkinlikle tüketicilere gösterdi. Yeni yonga seti hakkında hem pil ömrü hem de performans iyileştirmelerinden sıkça bahsetti. Apple’ın açıkladığı son verilerle hatta bu dediklerine remi olarak doğruladı. Apple resmi verilerini açıklayarak M1 tabanlı Mac Mini güç tüketimi rakibi Intel’e göre yaklaşık üçte biri kadar güç tükettiği ortaya çıktı.

Apple, M1 destekli Mac Mini’nin önceki bilgisayarlara kıyasla nasıl performans gösterdiğine dair veriler yayınladı ve hem güç tüketimi hem de termal çıktı açısından üstünlüğünü, ortaya koydu. Güçlendirilmiş 2020 Mac Mini M1, yüksek yük altında 39 W tüketirken, içinde altı çekirdekli Intel Core i7 bulunan güçlendirilmiş 2018 Mac Mini, yüksek yük altında 122 W güç çekebilir. Boştayken, 2020 Mac Mini 7W emerken, selefi 20W güç tüketiyor. Güç tüketimi hesaplanırken bellek, depolama, bağlantı denetleyicileri de dahil olmak üzere tüm bileşenlerinin tüketimi de hesaba katılıyor.

Mac Mini M1 güç verimliliğin en iyisi

2018 Mac Mini şimdiye kadar en güç verimliliği konusunda en çok enerji tüketen Mac Mini. Zamanının en güçlü bilgisayarlarından biri olma özelliğine sahipti. Ama yeni Mac Mini, 2018 Mac Mini’ye göre artık daha verimli olarak tüketicilerin karşısına çıkıyor. Tabii ki, bu tamamen adil bir karşılaştırma değil. Bunun sebebi ise 2018 Mac mini masaüstü sınıfı bir işlemci sahip. Ancak yeni nesil Mac Mini’n ise Apple M1 destekli yonga setine sahip.

Mac Mini M1

Karşılaştırmanın ilginç kısımlarından biri de Apple’ın M1’i ile Intel’in önceki nesil CPU’ları değil. POWER mikro mimarisine dayalı tek çekirdekli G4 işlemciye dayalı Apple’ın ilk nesil Mac Mini’ye kullanıyor. Bu model boş modda 32W ve aktifken 85 Watt tüketiyor.

Mac Mini M1, önemli bir performans artışına rağmen etkileyici güç verimliliğine ulaştı. Bu durum tüketicileri yeni modele doğru yönlendirmeye başlayacak gibi duruyor. 2021 Mac Mini hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

>>Apple fabrikalarını Hindistan ve Vietnam’a kaydırıyor