Mars’a Giden Zhurong Keşif Aracına Ne Oldu? NASA Fotoğraflar Paylaştı!

NASA Voyager 2

Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin Mars keşif aracı Zhurong, son dönemde hareketsiz yapısıyla NASA’nın dikkatini çekti. NASA, keşif aracıyla ilgili üç fotoğraf yayınladı. Bu fotoğrafları aşağıda da görebilirsiniz.

İlk fotoğraf, Mart 2022’de çekilmiş. İkinci fotoğraf, Eylül 2022’de çekilmiş. Üçüncü fotoğraf ise, Şubat 2023’te çekilmiş. Görüldüğü üzere, son iki fotoğrafta da Zhurong keşif aracının aynı noktada durduğu, uzun süre boyunca herhangi bir harekette bulunmadığı saptanmış.

Cnet’te yer alan bilgilere göre, güneş enerjisiyle çalışan Zhurong keşif aracı, toz fırtınaları ve soğuk hava şartları sebebiyle çalışamaz duruma gelmiş olabilir. Mars’taki koşullar, Dünya’ya kıyasla çok daha zorlu. Bu sebeple de bu tip keşif araçlarının ömürleri çok uzun olmuyor. Daha önce NASA’nın gönderdiği araçlar da görevlerini tamamladıktan sonra işlevsiz hale gelmişlerdi.

Mars'a Giden Zhurong Keşif Aracına Ne Oldu? NASA Fotoğraflar Paylaştı!
Üç fotoğrafta da görünen turkuaz nokta, Zhurong keşif aracının ta kendisi.

Peki Zhurong keşif aracı hakkında Çin Ulusal Uzay İdaresi neler diyor?

Aslında hiçbir şey demiyor. Çin yönetimi ve devlete bağlı birimler, genelde kolay kolay açıklama yapmıyor ve gizli süreçlerle biliniyorlar. Dolayısıyla Zhurong’un uzun süredir hareketsiz olmasıyla ilgili gelen bir açıklama da henüz mevcut değil.

Yine de yetkililer, bu keşif aracının ana görevini tamamladığını ve üç aylık hayatta kalma sürecini başarıyla geride bıraktığını düşünüyor.

Zhurong, Tianwen-1 görevinin bir parçası olarak Mayıs 2021 itibarıyla Mars’a ulaşmıştı. Bünyesinde bir indirme aracı bir de yörünge aracı barındırıyordu.

Çin, Mars’a başarılı bir şekilde keşif aracı gönderen ve bunu çalıştırmayı başarabilen ikinci ülke konumunda yer alıyor. İlk ülke ise, Amerika. Zhurong, gezegene ulaştıktan sonra NASA’nın gezici birimleriyle de uyum içinde çalışabilmişti.

Elon Musk, Mars’ta kurulacak yaşam kolonileri için heyecanlı

SpaceX, Tesla ve Twitter gibi şirketlerin patronu olan Elon Musk, uzay çalışmaları üzerine odaklanan isimler arasında ve kısa aralıklarla Mars gezegeni ve bu gezegende oluşturulabilecek yaşam ortamları üzerine yorumlar yapıyor.

Musk’a göre insanlık, 20 yıl içinde Mars’a erişecek. Şu an Mars’a gönderilen insansız pek çok araç var. Öte yandan SpaceX’in hazırladığı tekrar kullanılabilir roketler, maliyetleri de ciddi ölçüde düşürüyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda planların daha da netleşmesi bekleniyor.

İlgili Haberler

>> Samsung Pokemon Günü İçin Özel Ürünler Satışa Sunuyor