Mars’ta Çekilen Yeni Video ve Fotoğraflar Büyük Korku Yarattı: Böylesi İlk Defa Görülüyor

Mars'ta su bulundu

En önemli gezegenlerden bir tanesi olarak görülen Mars’ta çekilen yeni video ve fotoğraflar ağızları açık bıraktı. Hadi gelin hem bu fotoğraf ve videolara hem de diğer detaylara birlikte bakalım.

Mars ile ilgili yapılan araştırmalar her geçen gün daha fazla artış gösteriyor. İlk etapta NASA buraya uzay aracını göndermişti. Yapılan uzun araştırmalar sonucunda çok çeşitli toprak ve kaya yapıları keşfedildi. Ayrıca bu gezegenin alt bölümünde su olma ihtimalinden bahsedildi. Kısacası bugüne kadar alınan bilgilerden çok daha fazlası elde edildi.

Çin, Tianwen-1 görevi kapsamında araştırmalar yapan bir diğer ülke olarak karşımıza çıkıyor. Mars üzerine başarılı bir şekilde iniş yapan bu araç Zhurong isimli bir rover. Ayrıca daha şimdiden önemli buluşlara imza attığını bile söyleyebiliriz.

Mars’ta çekilen yeni video ve fotoğraflar dikkatlerden kaçmadı

Bu gezegeni keşfetmek için gönderilen uzay aracı Mars atmosferine paraşütle atladı. İniş için süzülen bu araç Mars yüzeyi ile temas etmeden önce çok sert bir şekilde düşüyor. Ayrıca iniş esnasında kulağa son derece ürkütücü gelen bir ses ortaya çıkıyor. İniş esnasının ciddi seviyede tehlikeli olduğu sadece buradan bile anlaşılabilir.

NASA Mars gezgini perseverance bile geçtiğimiz aylarda benzersiz sert iniş yaşamıştı. Çin yine aynı şekilde kendi uzay aracında oldukça sert bir iniş gördü. Herhangi bir uzay aracı başka gezegenlere inerken ne yazık ki yeterince yumuşak bir iniş gerçekleştiremiyor. Mesela Hindistan uzay aracı Ay yüzeyine inmeye çalışırken sert düşüş nedeniyle parçalandı.

Çin uzay aracından gelen veriler değerlendiriliyor

Dünyanın en gelişmiş uzay araçlarından bir tanesi olan Zhurong isimli rover, uzun bir süre daha kızıl gezegen de kalacak. 6 farklı araç ile donatılan Zhurong, 92 dünya günü sonrasında işlevini tamamen bitiriyor.

Görüntüleri izlediğinizde korkuya kapılmanız mümkün. Hem ABD hem de Çin, kendi uzay araçlarını gönderirken defalarca sert inişler için denemeler yapıyor. Peki siz Mars uzay programı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> SpaceX Starlink Projesi İle İnternet Sağlamak İçin İyice Agresifleşti: Falcon 9 Roketlerini Sürekli Ateşliyor

>> Uzay Yarışlarında ABD Eskisinden Daha Savunmasız Kalacak: Çin ve Rusya Bastırıyor