Mars’ta Su Bulundu Haberlerinden Bıktıysanız Buna Bakın: Gerçekçi Açıklamalar

Mars'ta su bulundu

Mars’ta su bulundu haberleri neredeyse her ay düzenli olarak ortaya çıkıyor. Bu haberler genellikle temel bilimsel gerçeklere dayanmıyor. Hadi gelin bilim insanları tarafından konuyla alakalı yapılan gerçek yorumlara birlikte bakalım.

Dünyaya benzerliği ile ön plana çıkan Mars son zamanlarda iyice popüler oldu. SpaceX şirketi bu gezegende koloni kurmak istediğini açıkça söylüyor. NASA ise şimdilik Ay yüzeyinde koloni kurma peşinde. İlerleyen yıllarda kuruluşun Mars yüzeyinde koloni kurma ihtimali son derece yüksek.

Tüm bu koloni kurma süreçlerinin olumlu tamamlanması için su büyük bir öneme sahip. Kuzey Arizona Üniversitesi ve Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları bazı yeni araştırmalar yaptı. Ortaya çıkan sonuçlara göre Mars’ta bulunan su aslında bizim bildiğimiz türden değil.

Mars’ta su bulundu iddiaları doğru mu?

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalarda son derece büyük bir alanda su bulundu. Mars’ta yer alan bu su kütlesinin izleri ortaya çıkarıldı. Avrupa kıtasından biraz daha büyük bir alanda devasa su kütlesinin olduğu söyleniyor. Ancak buradaki su izleri kaya katmanları arasında sıkışmış durumda.

Mars'ta su bulundu

NASA tarafından geliştirilen yöntemler ile birlikte burada yer alan suyun umut yarattığı ifade ediliyor. NASA Mars Veri Analiz Programı konu ile ilgili yeni araştırmalara destek sunuyor. Yaklaşık olarak 3 ila 4 milyar yıl önce bu gezegenin yaşamak için uygun iklim koşullarına sahip olduğu söyleniyor. Ancak şu anda bile Avrupa kıtası büyüklüğünde bir alanda su bulunabilir.

Mars’taki su kısa sürede yok oldu

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre Mars’ta yer alan su hızlı bir şekilde yok oldu. Erozyon bulguları, kraterlerin durumu, termal atalete ve minerallerin mevcut olma durumu kontrol edildi. Bu kontroller sonucunda aslında Mars’ta yer alan suyun sadece kısa bir süreliğine orada kaldığı görüldü.

Önümüzdeki yıllarda Mars ile ilgili çalışmalar devam edecek. Eğer bilim insanları kalıcı su bulmayı başarırsa insanlık oraya taşınıp koloni kurmaya başlayabilir.

İlgili Haberler:

>> PS4 Oyunlarınızı Ücretsiz Olarak PS5’e Nasıl Yükseltebilirsiniz?

>> Epic Games Bedava Oyun Dağıtmaya Devam Ediyor (Son Tarih: 2 Aralık)


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here