Maske Takarken iPhone Face ID İle Ekran Kilidini Açmak İster Misiniz? Bakın Nasıl…

Apple’ın akıllı cihazları için geliştirdiği Face ID yüz tanıma teknolojisi, uzun süredir milyonlarca iPhone kullanıcısının öncelikleri arasında yer alıyor. Pek çok Android cihazda da yüz tanıma sistemi bulunuyor, ama gerek yazılımsal destek gerekse de gelişmiş sensörler sayesinde Apple’ın daha sıkı güvenlik sunabildiğini söylemek mümkün.

Bir iPhone telefonunuz varsa muhtemelen Face ID özelliğini de kullanıyorsunuzdur. Peki maske ile zor olmuyor mu? Eh, size güzel bir haberimiz var öyleyse…

2 yılı aşkın süredir tüm dünyada koronavirüs salgınıyla mücadele ediliyor. Çeşitli önlemler hazırlanıyor ve hem aşı hem de farklı ilaçlar geliştiriliyor. Bu dönemde pek çok şirket de mesai kavramlarında değişikliklere gitti ve evden çalışma modelinin de benimsenmeye başlandığı görüldü.

Tabii koronavirüs salgınının olumsuz bir getirisi de, “maske” zorunluluğu oldu. Şüphesiz ki kimse maske takmak istemez, ama mikroplardan korunmak için özellikle kapalı ve kalabalık ortamlarda maske takmamız öneriliyor. Eh, maske takarken de bazı işlemleri gerçekleştiremiyoruz. Örneğin iPhone telefonumuzu Face ID yüz tanıma sistemiyle açamıyoruz. Bunu yapabilmek için maskeyi bir süreliğine çıkarmamız ve yüzümüzü göstermemiz gerekiyor. Peki bu düzeltilemez mi?

Maske Takarken iPhone Face ID İle Ekran Kilidini Açmak İster Misiniz? Bakın Nasıl...

Çok yakında Face ID yüz tanıma teknolojisini maskenizle de deneyimleyebileceksiniz

Apple, iOS 15.4 mobil işletim sürümüyle birlikte henüz beta aşamasında olan yeni Face ID özelliğini kullanıma sundu. Şu an yalnızca geliştiriciler ve açık beta kullanıcıları tarafından deneyimlenebilen bu özellik, Face ID kilit sisteminin yüzünüzde maske varken de açılabilmesine imkân sunuyor. Böylece sıklıkla maskenin çıkarılıp takılmasına gerek de kalmıyor.

Bildiğiniz gibi Face ID, yalnızca telefon kilidini kaldırırken değil, aynı zamanda şifre girerken ya da ödeme yaparken de karşınıza geliyor. Tam sürüm yayınlandıktan sonra, muhtemelen maske çıkarmadan tüm bu özellikleri rahatlıkla kullanabileceksiniz.
Bu yeni özelliğin yalnızca iOS 15.4 işletim sistemi sürümüne sahip iPhone 12 ve iPhone 13 modellerinde kullanılabilir olması bekleniyor.

Yüzünüzde maske varken Face ID nasıl kullanılır (Şu an beta aşamasında)?

1. Telefonunuzdan “Ayarlar” başlığına gidin.
2. “FaceID ve şifreler” başlığına tıklayın.
3. Şimdi şifrenizi girin.
4. Yüzünüzde maske varken Face ID için yeni bir kayıt yapın.
5. Sonraki sayfada, “FaceID’yi maske ile kullan” seçeneğini işaretleyin.
6. Maskenizle FaceID kurulumunu tamamlayın.

Evet, şimdilik hepsi bu kadar. Bu yeni özellik genel kullanıma açıldığında, kullanışlı olup olmadığını da yapılacak yorumlar aracılığıyla anlayabileceğiz.

İlgili Haberler

>> Elon Musk ‘ın Özel Jetini İzleyen Öğrenci, Musk’tan Neler İstedi Neler! Musk Ne mi Dedi?