Elon Musk Neuralink Eleştirileriyle Karşı Karşıya: Bilim İnsanları Topa Tuttu

Elon Musk Satoshi Nakamoto

Elon Musk Neuralink eleştirileriyle mücadele ediyor. Özellikle son dönemlerde büyük bir etki yaratmayı başaran Neuralink bazıları için korkutucu görünüyor.

Beyin-bilgisayar arayüzü çalışmaları her geçen yıl daha fazla artıyor. Bu alanda ticari kaygılar güden şirketler yer almamıştı. Ancak 2020 yılının Ağustos ayında Elon musk bununla ilgili bir açıklama yaptı. Neuralink isimli şirketinin insan beynine implante edilebilen bir arayüz geliştirdiğini söyledi.

Yapılan açıklamalar hem bilim dünyasında hem de sosyal medyada çok konuşuldu. 2021 başlarında cihazın bir maymun üzerinde denendiği ve başarılı olduğu ifade edildi. Aktarılan detaylara göre insanlı deneyleri yürütecek uzmanlar için iş ilanına bile çıkıldı. Bu durum klinik deneylerin yakında başlayacağını gösteriyordu.

Elon Musk Neuralink eleştirileriyle mücadele ediyor

Bilim insanları bu alanda birçok açıklama yaptı. Wiconsin-Madison Üniversitesi’nden Dr. Karola Kreitmair tarafından yapılanı belki de en çarpıcı olanıydı. Kendisi bu teknolojinin kullanılabilir hale gelmesi ile ilgili yeterli açıklama olmadığını düşünüyor. Ona göre kar amacı güden şirketlerin böyle çalışmalar yapması çok fazla tehlike yaratıyor.

Elon Musk Neuralink

Elon Musk tarafından yapılan açıklamalarda bu teknolojilerin ileri seviyeye ulaşacağı söylenmişti. Aslına bakacak olursak esas amaç insanları makineler karşısında geride bırakmamak. İnsan ve yapay zeka arasında ortak bir yaşam oluşturmak buradaki en önemli amaç olarak görülüyor.

Etik kurallar hiçe sayılabilir

Neuralink tarafından yapılan çalışmalar çok fazla tartışma yaratıyor. Sadece işin bilimsel tarafı değil aynı zamanda etik kısımlar ile ilgili de tartışmalar devam ediyor. Mesela ters giden durumlar için yeterli teknolojinin olmadığı ifade ediliyor. Bazıları ise insan beyninin ele geçirileceğini ve böylece kişisel verilerin tamamen büyük şirketlerin kontrolünde olacağını düşünüyor.

Tüm bu tartışmalar Elon Musk için caydırıcı olmuyor. Kendisi kararlı bir şekilde çalışmalara devam ediyor. Ancak bilim insanlarının tavsiyesini dikkate alması yararına olacaktır. Önümüzdeki yıllar bu alanda fazlasıyla hareketli geçecek.

İlgili Haberler:

>> Elon Musk, İnsan Beynine Çip Takmaya Hazırlanıyor, İlan Verildi!

>> Elon Musk ‘ın Özel Jetini İzleyen Öğrenci, Musk’tan Neler İstedi Neler! Musk Ne mi Dedi?