Yeni Pil Teknolojisi İnsanlığın Kurtuluşu Olabilir: Hem Çevreci Hem Hızlı

AB önemli kararlar

Yeni pil teknolojisi insanlığın kurtuluşu olma ihtimaline sahip. Özellikle son yıllarda hızlı bir şekilde gelişen batarya endüstrisi meyvelerini vermeye başlıyor. Hadi gelin bu son derece özel teknolojiye birlikte göz atalım.

Her geçen gün batarya teknolojisi daha fazla geliştiriliyor. Böylece çevreye duyarlı ve yüksek kapasiteye sahip piller ortaya çıkıyor. Bu alanda hem üniversite araştırmacıları hem de şirketler yoğun bir çalışma yürütüyor. Şirketler üniversitelere kaynak aktarıp bataryaların daha fazla gelişmesini sağlıyor.

Bugüne kadar yapılanlardan daha farklı olarak sodyum bazlı bir pil materyali geliştirildi. ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilen bu pil, standart lityum iyon pillerden çok daha fazla enerji çıkışı sağlıyor. Ayrıca çevreci olması ona çok büyük bir pozitif etki katıyor.

Yeni pil teknolojisi insanlığın batarya problemine çözüm sunacak

Ortaya çıkan son detaylara göre geleneksel bataryalar ile kıyaslandığında sodyum bazlı pil yüksek bir güce sahip. Aslında bilim insanları bunu yeni keşfetmedi. Uzun bir süredir yapılan araştırmalar ile birlikte sodyum bazlı pillerin çok daha güçlü ve çevreci olduğu ortaya çıkmıştı.

Yeni pil teknolojisi

Her ne kadar araştırmalar sodyum bazlı pilleri ön plana çıkarsa bile dentrit oluşumu büyük bir engel haline gelmişti. Anotlar, sodyum bazlı pillerde kısa devrelere yol açabilecek dentrit adı verilen filamentler yaratıyor. Bu durum sodyum bazlı pillerin oluşmasını ciddi oranda engelliyordu. Şimdi ise sodyum bazlı piller çok daha stabil hale geldi.

Hızlı şarj sistemleri çevreci olacak

Sodyum bazlı bu piller çevreci bir şekilde çalışacak. Böylece uzun bir süredir üzerinde durulan küresel ısınmaya ters yönde bir etki yaratılabilecek. Elbette bu iş sadece pillerle olmaz. Fakat depolanabilir teknolojiler geliştikçe daha çevreci çözümler ortaya çıkıyor.

Bu yeni pil teknolojisi ile birlikte hızlı şarj sistemleri daha çevreci hale gelecek. Ayrıca pilleri kısa sürede şarj etmek mümkün olacak. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Realme tablet, devasa batarya ile piyasaya sürülmeye hazırlanıyor: İşte özellikleri

>> Bu Xiaomi Batarya Yüzde 10 Daha Fazla Kapasite Sunacak! İşte Detaylar