Microsoft Metaverse Evrenine Katılıyor: Yepyeni Bir Dünya Kuruluyor

Microsoft hisse satışı şoku

Microsoft Metaverse evrenine katılma kararı aldı. Şirketin böylece yepyeni bir alanda çalışmasının önü açılmış oldu. Hadi gelin bu gizemli dünyaya yeniden bir göz atalım.

Microsoft dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Bugüne kadar birçok yatırımı farklı dallarda yapan marka şimdilerde gözünü Metaverse alanına çevirdi. Hatırlayacağınız üzere Facebook Connect 2021 etkinliğinde bu alanda bazı çalışmalar yapıldığı açıklanmıştı.

Facebook herkes için yeni bir evren kurmanın peşindeydi. AR ve VR teknolojilerinden faydalanan bu yeni dünya birçok şirketi etkiledi. Microsoft bunlardan bir tanesi. Yapılan açıklamalara göre Microsoft Teams özelliği ile birlikte toplantılara avatarınız ile katılabileceksiniz.

Microsoft Metaverse evrenine dahil oluyor

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Microsoft artırılmış gerçeklik ile ofis uygulamalarını bir araya getiriyor. Böylece toplantılar sıkıcı olmaktan çok daha uzaklaşacak. Uzaktan çalışma düzeninin yaygınlaşması ile birlikte iş ortamlarında bu tür hamleler yapılıp verimlilik artırılacak.

Microsoft Metaverse evrenine

Microsoft tarafından geliştirilecek olan Metaverse uygulamaları ile birlikte toplantılara size tıpatıp benzeyen ya da sizin belirlediğiniz bir karakter katılabilecek. Yaptığınız hareketler bu karaktere yansıtılacak ve böylece diğer katılımcılar sanki siz oradaymışsınız gibi hissedecek.

Oyunlar için Metaverse evreni genişletilecek

Microsoft CEO’su Satya Nadella tarafından yapılan açıklamalara göre Xbox gibi oyun konsollarında yine bu sistem kullanılacak. Buralara entegre olması ile birlikte Metaverse dünyası son derece genişleyecek. Şirket üst düzey yöneticileri tarafından yapılan açıklamalarda Minecraft ve Flight Simulator için Metaverse ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklamalara bakıldığında şirketin zaten bu dünyaya geçiş yapmış olduğu görülüyor. Ancak onların amacı iş dünyasında bile bu sistemin kullanılabilmesi. Uzaktan çalışma yöntemi yaygınlaştıkça bu tür konularda daha fazla girişim ortaya çıkıyor. Başta Facebook olmak üzere Microsoft gibi devasa şirketler bu alanda yatırımlar yapmaya devam ediyor. Apple gibi markalar işe dahil olabilir.

Peki siz Microsoft gibi şirketlerin Metaverse alanında yatırımlar yapmasını nasıl karşılıyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> İşte Araştırma Sonuçları: Türk finans kuruluşlarında BT karar vericileri neler düşünüyor?

>> Windows 11 Türkiye’de Ne Zaman Çıkacak? İşte Yeni İşletim Sistemi Hakkında İlk Detaylar