Asgari Ücret 2022 Yılında Bakın Ne Kadar Olacak: Kimse Bu Kadarını Beklemiyordu

asgari ücretin belirlenme tarihi

Herkesin büyük bir merakla beklediği asgari ücret 2022 yılında beklentilerin üzerinde olacak. Hadi gelin hem rakamlara hem de konuyla ilgili diğer detaylara birlikte bakalım.

Asgari ücretin ne kadar olacağı son günlerin tartışma konusu. Bildiğiniz üzere TÜİK tarafından bazı veriler açıklanıyor. Bu verilere göre son 12 ay içerisinde enflasyon oranları yaklaşık olarak yüzde 20 seviyelerine dayandı. Bu hızlı yükseliş aynı zamanda kur fiyatlarının artması ile birlikte daha olumsuz bir hal aldı.

Dar ve orta gelirli haneler geçinme konusunda artık daha fazla zorluk yaşıyor. İşte tüm bu nedenlerden dolayı asgari ücretin sert bir şekilde artırılması hedefleniyor. Gelen son detaylara göre asgari ücret minimum 3800 TL seviyesine ulaşabilir. Böylece son 45 yılın en yüksek asgari ücret artışı yaşanacak gibi görünüyor.

Asgari ücret 2022 yılında tahminlerin üzerine çıkacak

Konu ile ilgili tartışmalar devam ederken resmi bazı rakamlara bakmak gerekiyor. Asgari ücretin dolar kuru üzerinden hesaplanması ile birlikte yaklaşık yüzde 80 seviyesinde erime ortaya çıktığı görülüyor. Bu erimenin en azından kısa bir süre bile olsa düşürülmesi amaçlanıyor.

asgari ücret 2022 yılında

Gelen detaylara bakıldığında asgari ücretin yüzde 35 seviyelerinde artırılmak istendiği görülüyor. Böylece bugüne kadarki en yüksek zam yapılmış olacak. Burada asıl dikkat çeken nokta ise vergiler. Asgari ücretle çalışan kişilerden alınan vergiler düşürülecek. Böylece aşırı pahalılaşan hayat koşullarına uyum sağlanması amaçlanıyor.

Vergi indirimi üzerinde duruluyor

Yapılan açıklamalara ve gelen detaylara bakıldığında birçok kişinin vergi indirimi üzerinde durduğunu görüyoruz. Yani burada asgari ücretin artırılması için vergilerin bir kısmından vazgeçilecek. Vergi indirimi ile birlikte asgari ücretin iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Genel olarak bakıldığında vergi indirimi ve diğer bazı detayların asgari ücrete olumlu yansıyacağı görülüyor. Şu anda asgari ücretin brüt miktarı 3557 TL. Net olarak ise 2 bin 825 TL. Peki sizin 2022 yılı ile ilgili asgari ücret tahmininiz ne?

İlgili Haberler:

>> Türkiye’den Almanya Para Transferi Şaşırtıcı Şekilde Arttı! Peki neden?

>> WhatsApp Herkese Para Dağıtıyor: Zuckerberg Çok Israrcı