Microsoft Siber Güvenlik Çalışmalarına Yoğunlaşıyor: İşte Şirketin Yeni Projesi

Türkiye'de üniversiteler siber saldırı

Microsoft siber güvenlik çalışmalarına ağırlık verecek gibi görünüyor. Şirketin bu günlerde yepyeni bir projesi var. Hadi gelin hem bu projeye hem de diğer detaylara birlikte göz atalım.

. .

Öncelikle Microsoft firmasının siber güvenlik alanından son derece uzak olduğunu belirtelim. Windows platformu hacker güvenlik çalışmalarında çok az kullanıyor. Genellikle Linux tabanlı projeler ve işletim sistemleri tercih ediliyor. Muhtemelen firma bunu değiştirmek için bazı çalışmalara başladı.

Tüm dünyanın en önemli sorunlarından bir tanesi haline gelen siber güvenlik Microsoft tarafından farklı bir şekilde ele alındı. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre yapay zeka kaynaklı siber saldırılara karşı yürütülecek olan bir program geliştiriliyor. Bu program siber ajanların nasıl hareket ettiğini ortaya koyacak.

Microsoft siber güvenlik çalışmalarına yenilik getirmek istiyor

Siber saldırı olduğunda ortaya çıkan iki büyük problemden söz edebiliriz. Bunlardan ilki saldırının nereden geldiğinin belirlenememesi. Diğer problem ise bu saldırının nasıl ve nereden püskürtülebileceği ile ilgili. Microsoft saldırıların nereden gelme ihtimalinin olduğunu gösterebilmek için bir simülatör oluşturuyor.

Microsoft siber güvenlik

Yeni simülatör bütün ağları bir araya getirecek ve siber saldırganların nerelerden saldırabileceğini ortaya koyacak. Böylece herhangi bir saldırı olduğunda bile hızlı bir şekilde savunma yapılabilecek. Şirketin bu konuda oldukça ciddi yatırımları olduğu biliniyordu. Siber ajanların nasıl etkileşime girdiği ve geliştiği böylece daha net bir şekilde ortaya çıkarılacak.

Microsoft bu alana biraz daha yoğunlaşabilir

Microsoft şirketinin en büyük rakiplerinden birisi hiç şüphesiz Linux. Fakat bu platform herhangi bir merkeze sahip değil. İşte tam da bu nedenle Microsoft onu kendi deneyimleri ile alt etmek istiyor. Ancak bu hiç sandığı kadar kolay olmayacak.

Microsoft tarafından geliştirilen bu simülatör muhtemelen siber güvenlik uzmanlarına çok ciddi destek sunacak. En azından saldırının nereden geleceği ve nasıl püskürtülebileceği görülecek. Peki siz Microsoft tarafından geliştirilen bu yeni siber saldırı simülatörü ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Dijital Para Projeleri Türkiye’den Çıkar Mı? Yeni Düzenleme İhtimali Var

>> Microsoft Sunucuları Serinletmek İçin Kaynar Sıvıların İçinde Tutuyor

. . . . .