Microsoft Sunucuları Serinletmek İçin Kaynar Sıvıların İçinde Tutuyor

Microsoft Azure büyük

Microsoft ilginç bir iki adımlı soğutma ile sunucuları tam performansta tutuyor. Bu tarz bir sistem için bizler sıradan  olarak buzlar ve serin sıvıların kullanılmasını düşünürüz. Ancak Microsoft sorunu alışılmadık şekilde çözmüş.

.

Size birinin bilgisayarını serin tutmak için bir havuz içindeki kaynar suda çalıştırdığını söylediğini düşünün. Sanırız kimse bunun mantığını ilk başta anlayamaz. Kısacası firmalar sistemlerden tam performans almak için bilimsel yardım alıyorlar. Ancak siz yine de bunu denemeyin. Microsoft yalıtımlara sahip sistemleri çelik bir havuzda bulunan özel üretim sıvılar içinde kaynatıyor.

Bildiğimiz su olmayan özel üretim bu sıvı hiçbir şekilde elektrik iletmiyor. Hatta bu sıvı etkili bir yalıtkan. Bilgisayar kullanıcıları da sıvı soğutmalarda garip sıvılarla sıklıkla uğraştığı için aslında çok yabancısı olmadığımız maddeler bunlar. Ne var ki Microsoft, bir bulut firması olarak gerçekten ilerici bir çözümle karşımıza çıkıyor.

Firmanın Washington’daki veri merkezi geliştirme ekibinde baş donanım mühendisi Husam Alissa konuyu şöyle anlatıyor:

“Bir üretim ortamında iki aşamalı daldırma ile soğutma yapan ilk bulut sağlayıcısı firmayız.”

Microsoft kaynatarak soğutma

Sunucuları soğutma konusunda Microsoft kripto para madencilerini örnek almış

İlginç bir şekilde firma bu yöntemi kripto para madencileri örnek alarak bulmuş. Onlar da benzer bir yöntemle kripto para üretimi yaptıkları kartları sıvılar içinde tutarak soğutuyor. Kısacası bu sistem 3M isimli bir firmanın ürettiği özel bir sıvı ile gerçekleşiyor. Bu sıvının dolu olduğu bir küvet içinde donanım yer alıyor. Sonrasında bu sistem harici bir kuru soğutucuya bağlanıyor. Sıvı içindeki sunucu donanımlarından yayılan ısı sıvıya geçer. Bu ilginç sıvının kaynama noktası sadece 50 derece. Bu yüzden sıvı kaynarken hala donanımı soğutur.

Düşük kaynama noktası sıvının donanımın etrafındaki hava kadar sıcak olmaması anlamına geliyor. Ayrıca buharlaşmayı önlemek için de bu sistem kapalı bir devre halinde çalışıyor. Microsoft düşük kaynama noktasının yararını şöyle anlatıyor:

“Sunucuların ısısıyla kaynayan sıvı, ısıyı çalışan donanımdan uzaklaştırıyor. Düşük sıcaklıkta kaynama sağladığı dolaşım ile birlikte arıza riski yaşanmadan sürekli tam güç almamıza yardım ediyor.”

Bu yöntem overclock yapmaya da oldukça yardımcı. Firma bu sayede belli noktalarda ihtiyaç durumunda küçük eklemeler yapabiliyor. Böylece firma sunucularından her zaman tam verim aldığından emin oluyor.

Diğer haberler:

>> Esas Gayrimenkul dijital dönüşümünü Microsoft Türkiye ile Hızlandırıyor

>> TP-Link’ten Yeni Powerline Adaptör TL-WPA7517

. . . .