Microsoft Türkiye TELKODER ile Mahkeme Sürecinde

Microsoft Türkiye TELKODER

Microsoft Türkiye TELKODER ile mahkeme sürecinde. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Microsoft’u Türkiye’de tekelleşme suçlamasıyla mahkemeye verdi.

. .

Bu dava, veri merkezi işletmecilerinin yıllardır uluslararası şirketlerin haksız ve hukuka aykırı işlemleriyle mücadele etmek zorunda kaldığı bulut altyapı hizmetleri sektöründe önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

TELKODER, Microsoft ile yaşanan sorunları çözme çalışmaları yürütmekte olan bir dernek. Son toplantısında, Microsoft’un Türkiye’deki veri merkezi işletmecilerine yönelik güncel uygulamaları ve CISPE tarafından yayınlanan bir rapor gündeme geldi.

Microsoft Türkiye TELKODER Davası

Microsoft’un, veri merkezi işletmecilerinden müşterilerine ait detaylı bilgiler talep ettiği ve gizlilik sözleşmesi gibi hukuki güvence sağlayan metinleri imzalatmaktan kaçındığı belirtiliyor.

Microsoft Türkiye TELKODER

CISPE tarafından yayınlanan bir rapor, Microsoft’un haksız uygulamalarının toplumsal maliyetlerinin oldukça yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Rapora göre, Avrupalı işletmeler ve kamu sektörü, yazılımı istedikleri bulut altyapısında çalıştırabilmek için her yıl milyarlarca Avro “ek vergi” ödemek zorunda kalıyor.

Microsoft Türkiye TELKODER İle Sorunlar Yaşıyor

Bu durum, büyüme, yenilikçilik ve dijital dönüşüm yerine haksız yazılım lisans ücretlerine yönelmeyi teşvik ediyor ve sonuç olarak tüketicilerin daha yüksek fiyatlarla yazılımlara erişim sağlamasına neden olabiliyor.

Bu dava ile birlikte Microsoft’un Türkiye’deki veri merkezi işletmecilerine yönelik uygulamaları ve lisans ücretleri konusunda hukuki süreçler başlayacak. Bu süreçler, sektörde daha adil bir rekabet ortamının sağlanması ve tüketicilerin haklarının korunması açısından önem taşıyor.

İlgili Haberler:

>> Google Veri İhlali Davasında 23 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti

. . . . .