Microsoft Yenilikleriyle Bulutta Verimliliği Artırıyor


Microsoft, ABD’de düzenlenen TechEd 2014 konferansında BT profesyonellerinin, geliştiricilerin ve kullanıcıların buluta erişiminin önündeki engelleri kaldırmaya odaklı hizmet, ürün ve iş ortaklıklarını açıkladı.

Microsoft, 12 Mayıs’ta ABD’de düzenlediği TechEd 2014 konferansında BT profesyonellerinin, geliştiricilerin ve kullanıcıların buluta erişiminin önündeki engelleri kaldırmaya odaklı hizmet, ürün ve iş ortaklıklarının detaylarını paylaştı.

“Mobilite ve bulut işletmelerin geleceğidir, gelecek ise bugünün ta kendisidir” diyen Microsoft Bulut ve Kurumsal Çözümler Bölümü Başkan Yardımcısı Brad Anderson, Microsoft’un buluta dair özgün yaklaşımının, sunduğu kapsamlı mobil verimlilik çözümlerinin ve geliştiricilere özgü araçların, bulut çağının gerçek potansiyelini keşfetmeye yardımcı olduğunu söyledi.

event_andersontena

“Önce bulut” için Doğru Yol Hibrit Bulut

Gartner’a göre 2017 yılına kadar büyük kurumların yaklaşık yarısı hibrit bulut kurulumlarına sahip olacaklar. Microsoft, hibrit bulutun hitap ettiği her iki dünyanın en iyi özelliklerini bir araya getirmek üzere şu çözümleri paylaştı:

 • Bulutla özel bağlantı. 12 Mayıs’tan itibaren Microsoft Azure ExpressRoute sayesinde kullanıcılar Azure ve kendi sistemleri arasında özel bağlantı kurabilecekler. AT&T, BT, Equinix, Level 3, SingTel, TelecityGroup, Verizon ve Zadara Storage gibi endüstrinin önde gelen hizmet sağlayıcılarıyla kurulan iş ortaklıkları sayesinde, ExpressRoute kurumlara bulutu daha verimli kullanmanın, daha hızlı ve güvenli erişimin, güvenilirliğin ve gecikmesiz erişimin yolunu açacak.

 

 • Basitleştirilmiş bulut depolama. Önizleme olarak sunulan Microsoft Azure Files sayesinde bulut depolama sistemlerine erişim basitleştirilerek, birden fazla sanal makine üzerinde tek noktalı dosya paylaşımı mümkün hale gelecek. Böylece zamandan ve paradan tasarruf sağlanacak.

 

 • Kurumsal nitelikte performans ve ağ hizmetleri. Microsoft sabit IP adresine sahip, bölge içi veya bölgeler arası sanal ağ bağlantısı olan, hesaplama gücü odaklı sanal makineleri kullanıma sunduğunu duyurdu. Böylece kurumlar küresel ölçeğe yayılan servisleri kurgulayabilecek, yaygınlaştırabilecek ve yönetebilecekler.

 

 • API yönetimi. Önizleme olarak sunulan Azure API Management sayesinde müşteriler departmanlar arası bilgi yönetimini kolaylaştırmanın yanı sıra, API’leri bulut üzerinden erişime açarak yeni iş modelleri oluşturabilecekler.

Bulut Yatırımlarınızı Koruyun

CIO’lar ve bilgi teknolojileri yöneticileri işletmelerini buluta taşıdıkça, bulutta ve şirket bünyesinde barındırılan bilgiye erişimin güvenliğini sağlamak önemli hale geliyor. Microsoft’un bu amaçla duyurduğu yeni ürün hizmetler şöyle sıralanıyor:

 • Geliştirilmiş felaket koruma. Gelecek aydan itibaren önizlemeyle sunulacak olan Microsoft Azure Site Recovery (eski adıyla Hyper-V Recovery Manager) sayesinde kurumlar bulut üzerinde gelişmiş özelliklere sahip, maliyet etkin felaket koruma çözümlerine ulaşabilecekler. Böylece öncelikli veri merkezinde bir hizmet kesintisi olması durumunda sanal makinelerin ve servislerin Azure üzerinden kopyalanması ve kurtarılması mümkün olacak.

 

 • Yeni zararlı yazılım önleme sistemi. Önizleme olarak sunulan Microsoft Antimalware for Azure, kurumlara bulut hizmetlerinde ve sanal makinelerde kullanabilecekleri zararlı yazılımlardan korunma çözümü sunuyor. Microsoft ayrıca Symantec ve Trend Micro ile gerçekleştirdiği iş ortaklığı kapsamında bu şirketlerin Azure sanal makinelere yönelik güvenlik hizmetleri sağlayacağını duyurdu.

 

 • Gelişmiş şifreleme teknolojileri. Temmuz ayından itibaren Microsoft Microsoft Office 365 kurumsal müşterileri için yeni bir şifreleme sistemini hizmete alarak, SharePoint Online ve OneDrive for Business üzerinde yer alan tüm dosyaların keni anahtarlarıyla yüksek güvenlikli olarak şifrelenmesini sağlayacak.

 

 • Genişletilmiş veri kaybı önleme yeteneği. Haziran’dan itibaren Exchange üzerinde yer alan mevcut Data Loss Prevention (veri kaybı önleme) özelliği, SharePoint Online ve OneDrive for Business for Office 365 E3 içinde yer alan dokümanları da içine alacak şekilde genişletilecek. Veri kaybı önleme, hassas verilerin kurum içinde ve dışında paylaşılmasını engellemeyi hedefliyor.

Mobil Öncelikli Verimlilik Artıyor

Tüketicilerin daha fazla cihaz ve hizmetten faydalanmaya başladığı bir dünyada, bilgi teknolojileri yöneticileri kuruma ait verileri korurken mobil verimliliği artırmanın yollarını bulmak zorunda kalıyorlar. Yeni duyurulan Enterprise Mobility Suite üzerinde kurgulanan yeni çözümlerle, Microsoft bu ihtiyacın karşılanmasına yardımcı oluyor.

 • Windows Intune ile Office mobil uygulama yönetimi. Yılın ilerleyen zamanlarında, Intune ve Office 365 ile Office for iPad, iPhone ve Android cihazları için Microsoft Word, PowerPoint, Excel ve Outlook Web App üzerinde mobil verimlilik uygulamaları sunacak. Intune, ayrıca Enterprise Mobility Suite çözümünün bir parçası olarak iOS ve Android üzerindeki mevcut kurumsal uygulamaların yönetilebilmesini sağlayacak.

 

 • Microsoft Azure RemoteApp. Pazartesi günkü önizlemeye dahil olan RemoteApp, çalışanların birçok farklı cihaz üzerinden Windows uygulamalarına erişimine izin veriyor. RemoteApp, Microsoft’un güçlü Remote Desktop Services özellikleriyle ve Microsoft Azure’un uygun fiyat ve ölçeklenebilirliğiyle bir araya geldiğinde son kullanıcıların verimliliğini sürekli kılmaya yardımcı oluyor.

Geliştiriciler İçin Yeni bir Deneyim

Microsoft ayrıca duyurduğu araçlar ve framework güncellemeleriyle kurumsal geliştiricilerin yeni nesil bulut ve mobil odaklı uygulamalar geliştirmesine izin veriyor.

 • Bulut için optimize edilmiş.NET. ASP.NET’in bir sonraki sürümünün ön izlemesi üzerinden paylaşılan düzenlenmiş framework ve runtime desteği, geliştiricilere bulut için optimize edilmiş ve ideal performans için sunucu yük dengesini gözeten uygulamalar hazırlama imkanı sunuyor. Microsoft ayrıca .NET Foundation’a katkı için yeni açık kaynak kodlu vNext’i de paylaştı.

 

 • Kapsamlı mobil geliştirme. Microsoft’un tanıttığı Visual Studio tooling for the Apache Cordova™ platformu sayesinde, geliştiriciler HTML ve JavaScript bilgilerini kullanarak çok sayıda cihaza destek veren hibrit uygulamalar geliştirebilecekler. Visual Studio geliştiricileri artık Windows, iOS ve Android uygulamalarını.NET, Xamarin veya Apache Cordova ile hibrit olarak hazılayabilecekler. Microsoft ayrıca Visual Studio 2013 Update 2 RTM’yi yayınlayarak evrensel Windows uygulama geliştirme desteğinin başladığını duyurdu.

 

 • Çevik yazılım geliştirme. Microsoft, bulut tabanlı uygulama yaşam döngüsü çözümü olan Microsoft Visual Studio Online için yayınladığı yeni API’lerle üçüncü partilerle olan uyumun kapsamını genişletti. Yayınlanan API’ler kurumlara kullandıkları mevcut uygulamalardan vazgeçmeden Visual Studio Online’a uyum sağlama yeteneği kazandırıyor.
Büyük Veri Uygulamaları Kurumların En Kritik Yapıları Konumunda