Minnoşlar Filmi Yasaklanacak Mı? RTÜK Raporu Yayınlandı!

Minnoşlar Filmi Yasaklanacak Mı? RTÜK Raporu Yayınlandı!

Minnoşlar filmi yasaklanacak
Google News Abone Ol

Netflix platformunda bir süredir yayında olan Minnoşlar filmi yasaklanacak mı? Bu sorunun cevabı Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından verildi. Elbette kuruluş bunu açık bir şekilde ifade etmedi. Hadi gelin konuyla ilgili bütün detaylara birlikte göz atalım.

Türkiye’de yayın yapan bir kuruluş tarafından aktarıldığına göre, RTÜK bu film hakkında bazı kararlar aldı bile. Ancak hepsinden önce bu kararı anlamak için filmin içeriğine bir göz atmak gerekiyor. Cuties, ya da Türkçe ismiyle Minnoşlar dizisi bugüne kadar görülen hiçbir filme pek benzemiyor. Hem konusu bakımından hem de hedef kitlesi bir hayli ilginç.

RTÜK dedikodusu: Minnoşlar filmi yasaklanacak

Bildiğiniz üzere Netflix herhangi bir filmi yayınlamadan önce hakkında bazı açıklamalar yapıyor. Platform; Cuties’i duyururken “dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk” benzetmesi yaptı ve bu benzetme çok büyük bir tepki topladı. Özellikle de sosyal medya üzerinden ciddi bir kampanya yürütüldü.

Minnoşlar filmi yasaklanacak

Sosyal medya kullanıcıları tarafından o dönemde “#NetflixPedofilia” isimli bir etiket açıldı ve herkes tepkisini buradan dile getirdi. Sosyal medya üzerinden bu filme hem küresel hem de yerel tepkiler gecikmedi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Minnoşlar filmi yasaklanacak demese bile yine de olayın takipçisi olacaklarını ifade etti. Bu film ile ilgili büyük hassasiyet oluşmasını bir noktada anlamak gerekiyor. Film, 11 yaşındaki kız çocuklarını konu alıyor ve bu konuda onların dişiliğine vurgu yapıyor.

Bu filmle ilgili çok tuhaf detaylar da var. Mesela normal şartlarda bu filmin çocuklara hitap etmesi gerekiyor. Ancak 11 yaşındaki genç bir kızı anlatan bu film +18 kategorisinde yer alıyor. Minnoşlar filmi yasaklanacak dedikodularının kaynağı da aslında bu detay. Dünya çapında tepki çekmeye devam eden bu film, Türkiye’de de ceza alacak gibi görünüyor. Sizce bu film gerçekten de çocuk istismarına açık mı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Netflix Kapatma Kararı: Sansür Açmazı Konusunda Yeni Detaylar

>> RTÜK ve Netflix Osman Karakteri Konusunda Anlaştı Mı? Bomba Gibi İddialar Var!


CEVAP VER