Netflix Kapatma Kararı: Sansür Açmazı Konusunda Yeni Detaylar

Netflix Kapatma Kararı: Sansür Açmazı Konusunda Yeni Detaylar


Son birkaç gündür Netflix kapatma kararı konusunda dedikodular dolaşıyor. Peki, Netflix Türkiye’nin yayın politikası konusundaki son durumu nedir?

Netflix kapatma kararı verilir mi bilinmez son dönemde RTÜK ve Netflix arasındaki görüşmelerin sıklaştığını söyleyebiliriz. Ortaya çıkan son dedikodular Netflix’in, RTÜK ile eşcinsel bir karakter üzerinde yaşadığı anlaşmazlığı ve ardından bu dizinin çekiminin durdurulduğunu söylüyor. Bu durum dijital yayın platformunun ülkeden tamamen çekilmesi üzerine sosyal medyada bir tartışma başlattı.

Cumartesi günü, birçok haber kuruluşu, RTÜK’ün bir eşcinsel karakteri sansürlemek için bastırması sonrasında Netflix’in genç komedi draması Aşk 101’in (Love 101) yeni bölümlerinin çekimlerini durdurduğunu bildirdi. Hali hazırda TVtime’da dizi sona ermiş olarak gözüküyor.

Netflix Kapatma Kararı Çıkması Zor Gibi! Fakat Dizilerin İçeriğine Sansür Gelebilir.

Fatih Altaylı cumartesi günü Habertürk’teki yazısında Aşk 101’in maliyetini gösteren bir yazı yazdı. Altaylıya göre bu yılın başında prömiyerini yapan Aşk 101 dizisinin finansal maliyeti, on bölümlük sezon için 35 milyon Lira (5,1 milyon dolar). Her bölüm 3,5 milyon TL maliyete sahip. Altaylı, “Türk dizilerine ve Türk yapımları bundan sonra giderek azalacak ve bu şirketlerin Türkiye’de artık yaptırmayacakları işleri de göz önüne alırsanız kayıp büyük” dedi.

Türkiye’nin en prestijli ihracat alanından biri olan Türk dizileri Doğu Avrupa, Güney Amerika, Güney Asya ve Orta Doğu’daki 100’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Şimdiye kadar yüzlerce dizi bu ülkelere satıldı. A Haber‘e göre, Türk dramalarının ihracatı 2018’de 500 milyon dolara ulaştı.Netflix kapatma kararı

Yönetmen Ece Yörenç, eğlence sitesi Fasikül‘e, verdiği demeçte şöyle diyor: Aşk 101’deki Osman karakterinin gey olarak yazıldığının doğru olmadığını; bu konuda çıkan haberlerin ve yapılan yorumların esasında Şimdiki Aklım Olsaydı’daki karaktere dair duyumlardan hareketle yapılmış olduğunu dile getirdi. Buna göre, Şimdiki Aklım Olsaydı’da bir eşcinsel karakter olduğunun duyulması üzerine, bu kulaktan dolma bilgi, sosyal medyada homofobik kampanya yapanlar tarafından Aşk 101’deki Osman karakterine mâl ediliyor. Netflix’in konuya açıklık getirmemesi üzerine söz konusu yalan haberler yayılıyor ve Şimdiki Aklım Olsaydı’daki karakter yerine Aşk 101’deki Osman karakterinin eşcinsel olduğu varsayılıyor. Bu arada şunu da belirtmemizde fayda var. Netflix’in Türkiye yapımı projelerinden biri olan Şimdiki Aklım Olsaydı dizisi, set başlamadan bir gün önce Netflix tarafından iptal edildi.

Gelelim Netflix kapatma kararı konusuna. 2018 yılında Netflix’in kurucu ortağı ve CEO’su Reed Hastings bir açıklama yapmıştı. Netflix’in o zamanlar sansür kurallarını sıkılaştırmaktan Türkiye için platformu Türkiye’de kapatma endişelerini reddetmişti. Açıklaması şöyleydi: “Suudi Arabistan’dayız. Pakistan’dayız. Orada sorun yoksa, Türkiye’de sorun yaşayacak mıyız? Bunu hayal bile edemiyorum”.

Hali hazırda Netflix kapatma kararı veya yayından kaldırılan dizi veya diziler hakkında bir açıklama yapmış değil. Bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek.

İlgili Haberler

>> Netflix Türkiye kapatılacak mı? AK Parti açıkladı!

>> Netflix Türkiye Kapatılır mı? İşte Bomba İddianın Detayları!


CEVAP VER