Mitsubishi elektrikli SUV konsepti ile karşımızda!

Mitsubishi elektrikli SUV konsepti ile karşımıza çıktı. Tokyo’daki 2019 Tokyo Otomobil Fuarı’nda sergilnen SUV’un detayları haberimizde.

Tokyo’da düzenlenen 2019 Tokyo Otomobil Fuarı’nda MI-TECH CONCEPT küçük ölçekli elektrikli SUV konsept otomobil ile MI-TECH CONCEPT ve SUPER HEIGHT K-WAGON CONCEPT Kei otomobili görücüye çıkardı.

MI-TECH CONCEPT otomobilin özellikleri

MI-TECH CONCEPT, “her türlü rüzgar ve arazi koşulunda benzersiz sürüş keyfi ve güven sunan küçük plug-in hibrit elektrikli bir SUV” olarak üretildi.

Dinamik Buggy Tipi Tasarım

“Sürücünün macerasını geliştirir” konseptiyle sunulan MI-TECH CONCEPT, Mitsubishi’ li olmanın özünü yansıtan dinamik bir buggy tipi araç olarak tasarlandı.

Elektrikli bir aracın öncü hissi, açık mavi gövde rengi ve ızgarada motor bobini motifi, iç tekerleklerde ve iç tasarımda ikincil bakır rengiyle ifade ediliyor.

Aracın ön kısmında MMC’nin imzası olan Dynamic Shield yeni ön tasarım konsepti benimseniyor. Izgaranın ortasında saten kaplama bir renk, elektrikli bir araç olarak ifadesini vurgulamak için de ikincil renk olarak bakır kullanılıyor.

T şekilli farlar, farklılaştıran bir dış görünümü vurgulamak için ön uca entegre ediliyor. Tamponun alt kısmında gövdeyi korumak için her iki tarafta alüminyum karter korumaları yer alırken iç mekanda bir hava girişi bulunuyor.

Yanlardaki yükseltilmiş çamurluklar ve geniş çaplı lastikler, bir SUV olarak üst düzey hareket kabiliyetini ve gücü, ayrıca araziyi tam anlamıyla kavramak için gereken dengeyi yansıtıyor.

Etkileyici bir görünüme sahip olan gövdenin şık tasarımı, adeta bir kesme makinesinde şekillendirilmiş bir metal külçeyi anımsatırken konturlu yanlardaki basamaklarla tasarım ile kullanışlılık arasında denge sağlanıyor.

Aracın arkası, SUV’ un sağlamlığını vurgulamak amacıyla metal külçeden oyulmuş büyük ve kalın bir altıgen tasarıma sahip. T şekilli arka farlar, önde de kullanılan aynı tasarımı paylaşıyor.

Aracın içinde, yatay gösterge paneli ve işlevsel tasarım kullanımı kolaylaştırıyor. Yatay tema, gösterge paneline ve direksiyona entegre edilen bakır çizgilerle daha da vurgulanıyor.

İşlevler sade ve düz, kolay anlaşılır bir şekilde sunulurken tuşlara basıldığında güvenli bir his veriyor.

MMC, sürücüye daha çok huzur veren bir tasarımı vurguluyor. Ön cam, araç davranışı, araziyi tanıma ve optimum rota yönlendirmesi gibi ilgili tüm bilgileri grafik bir şekilde sunuyor.

Hafif ve kompakt PHEV aktarma organı

Yeni PHEV aktarma organında geleneksel benzinli motorun yerine hafif, kompakt bir gaz türbinli motor jeneratör yer alıyor.

Gaz türbinli motor jeneratör, boyutlarına ve ağırlığına göre güçlü bir performans sunuyor.

Elektrikli 4WD sistemi

MMC, S-AWC Entegre Araç Dinamiği Kontrol Sistemini ön ve arkada Çift Motorlu, Aktif Yalpalama Kontrolü (AYC) üniteli bir Dört Motorlu 4WD Sistemine gururla uyguladı.

Dört tekere optimal sürüş gücü iletme kabiliyeti, arazide sürüş sırasında iki teker spin atarken hala yerde bulunan iki tekere güç iletmeyi ve sürüşü devam ettirmeyi mümkün kılıyor.

İleri sürücü destek ve koruyucu güvenlik teknolojileri

Araç, artırılmış gerçeklik (AR) özellikli ön camındaki gelişmiş optik sensörler gibi teknolojilerle algılanan çeşitli bilgileri gösteren bir İnsan Makine Arabirimi (HMI) ile donatılmış olarak sunuluyor.

Sürücüler, AR özellikli ön camda gösterilen araç, yol ve çevredeki trafik koşulları gibi bilgiler sayesinde görüşün zayıf olduğu durumlarda bile doğru kararlar verebiliyor.

Ayrıca MI-PILOT yeni nesil sürücü destek teknolojisine de sahip olan konsept otomobil, sadece otoyollarda ve normal yollarda değil, asfaltsız yollarda da sürücü desteği sunuyor.

SUPER HEIGHT K-WAGON CONCEPT

SUPER HEIGHT K-WAGON CONCEPT ise, daha çok seyahat etmek ve daha uzun mesafelere gitmek isteyen sürücülere hitap eden yeni nesil süper yüksek bir Kei vagon.

Süper yüksek bir Kei vagonun geniş hacimli açık yolcu mekanına sahip olan konsept otomobil, bu araç kategorisinde gereken performansı ve işlevselliği MMC SUV’larının benzersiz tadını veren bir tasarımla sunuyor.

Güçlü SUV tadı veren bir tasarıma sahip olan araç, sınıfının en iyisi konfor sunuyor ve sofistike bir iç tasarıma sahip.

Yüksek performanslı motor ve CVT ile birlikte gelişmiş sürücü destek teknolojileri ve güvenlik özellikleri içeren SUPER HEIGHT K-WAGON CONCEPT, düşük ve yüksek hız bölgelerinde çevik ve stressiz yol performansı sunuyor.

MMC, otoyollarda tek şeritli sürücü desteği MI-PILOT, çarpışmaların hasarını azaltan frenleme sistemi ve yanlış pedal uygulamalarında çarpışma önleme desteği içeriyor.

e-Assist koruyucu güvenlik teknolojisi paketini entegre ederek aracın Japon hükümetinin “Support Car S Wide” güvenlik sınıflandırmasına uygunluğunu sağladı. Bu sayede sürücünün üzerindeki yük hafiflerken tüm yolcular güvende hissedebiliyor.

MITSUBISHI ENGELBERG TOURER

SUV MITSUBISHI ENGELBERG TOURER, yeni nesil elektrifikasyon teknolojisi ve dört tekerden kontrolün eklenmesiyle MMC’nin Outlander PHEV’de geliştirdiği kendi Çift Motor PHEV aktarma organını ileriye taşıyor.

Yüksek kapasiteli sürüş bataryası, aracın ortasında zeminin altında konumlanıyor.

Bunlarla MMC’nin Süper Dört Tekerden Kontrol entegre araç davranışı kontrol sisteminin kombine edilmesi sayesinde sürüş performansı ciddi anlamda geliştiriliyor.

Sürüş, viraj alma ve durma performansları, her tekere uygulanan frenleme gücünün kontrolü ile ön ve arka motor çıktısı entegre edilerek artırılıyor.