Mobil Teknolojiler ile Rekabette Avantaj Sağlamak Mümkün

Mobil Teknolojiler ile Rekabette Avantaj Sağlamak Mümkün

PAYLAŞ

Mobilite, günümüzde hem bireyler hem kurumlar için çok önemli bir kavram. Günümüz iş yaşamında, küresel rekabet ortamında zaman ve yer bağımsız olarak ulaşılabilir olmak gerekiyor. Şirketlerin ve çalışanlarının da her zaman, her yerde dokümanlara, verilere ulaşabilip, iş yapabilir olması artık mutlak şart. Bu da mobil teknolojiler ve onu destekleyen diğer teknolojiler (örneğin bulut bilişim) sayesinde olabiliyor. Ağ teknolojileri de bu gereksinime paralel ve destekler şekilde gelişiyor.

Mobil teknolojiler denince akla ilk olarak akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar geliyor. Bu ürünler sürekli gelişiyor ve kullanım oranı artıyor. Bu akıllı cihazlar diğer akıllı cihazlara erişemezse, aslında hiçbir işlevleri kalmaz. O nedenle internet ve ağ teknolojileri iş yerleri için kritik öneme sahip. Son dönemde kablosuz ağ teknolojileri için de ‘hız’ ve ‘taşınabilirlik’, gelişim gösteren iki kavram. Nispeten büyük ve sabit olarak kullanmaya alıştığımız bazı cihazlar, avuç içine sığabilecek boyuta inerek mobil hale geldiler. Hem çok küçük, hem de çok işlevli olan bu ürünler seyahatlerde, tatilde vb işyerinden uzak olunan noktalarda ağa bağlanmayı ve işyerindeymiş gibi çalışabilmeyi sağlayan cihazlar. Örneğin TP-LINK’in 6 cm’den bile küçük taşınabilir router’ı TL-WR802N modeli ile seyahatte, otelde, her yerde birkaç ağ cihazı ile yapılabilen işlemler gerçekleştirilebiliyor.TP Link Ali Dincer_600

3G/4G taşınabilir router’lar da yine mobil interneti birden fazla kişi ya da cihaza paylaştırmayı sağlıyor. Özellikle yurtdışı seyahatlerde ya da internete rahat erişilemeyen noktalarda 3G/4G özellikli bir SIM kart takılarak kullanabildiğimiz ve kendi ağımızı oluşturabildiğimiz ürünler. 10-15 kişi ya da cihaza kadar bu ağa bağlanmak mümkün. Bu sayede kendi ağımızı yanımızda taşıyabiliyoruz. Akıllı cihazlar ya da mobil cihazlar ile bu ağa bağlanarak işimizi her yerden yapabilir hale geliyoruz.

Bu tür yanımızda taşıyabildiğimiz mobil ağ cihazlarının yanında işyerlerinde kullandığımız sabit ağ ürünlerinin de özellikleri mobiliteyi destekler şekilde gelişiyor. Örneğin artık hemen her modem/router’da uzaktan erişim için ftp server özelliği yer alıyor. Mobil cihazlar ile uzak noktalardan da ofis ya da evdeki ağa bağlı disklere, veri depolarına erişmek ve dokümanları kullanmak mümkün oluyor.

Küresel rekabet ortamında zaman ve yer kavramı ortadan kalkıyor. O nedenle her zaman, her yerden bize ulaşılabilmesi gerekiyor. Artık iş yapabilmek ve ayakta kalabilmek için mobil teknolojiler olmazsa olmaz hale geldi. Mesai saati kavramı da değişti, değişiyor. Çünkü artık sadece bulunduğumuz coğrafyadaki firmalarla değil, tüm dünyadaki firmalarla rekabet ediyoruz ve/veya iş yapıyoruz. Bu nedenle hepimize her zaman, her yerden ulaşabilmesi gerekiyor; hepimizin de her zaman, her yerden ofisteymiş gibi çalışabilir olmamız şart.

TP-LINK Ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer 


CEVAP VER