Mozilla Firefox Kullanıcı Sayısı Korkunç Bir Düşüş Yaşadı: Google Chrome Karşısında Çaresiz Kaldı

Mozilla Firefox kullanıcı sayısı

Mozilla Firefox kullanıcı sayısı bugüne kadar hep yüksek rakamlarla anılıyordu. Şimdi ise kullanıcı sayısında korkunç bir düşüş yaşandığı görülüyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

İnternet tarayıcıları arasında Mozilla Firefox çok farklı bir tarihe sahip. Bugüne kadar çok fazla tarayıcı geldi ve geçti. Ancak Firefox her zaman için hayatımızda bir şekilde yer aldı. Hatırlayacağınız üzere bir dönemler Internet Explorer ön plandaydı. 2002 yılında Firefox iyi bir kullanıcı sayısı elde etti.

Tüm bunların ardından 2008 yılında Firefox tüm tarayıcı kullanımının yüzde 30 gibi bir bölümünü ele geçirdi. O dönem için İnternet Explorer yüzde 60 civarında bir etkiye sahipti. Google Chrome ise yeni yeni piyasaya sürülüyordu. Böyle bir ortamda Mozilla Firefox için geleceğin en büyük internet tarayıcısı yorumları yapıldı.

Mozilla Firefox kullanıcı sayısı hayal kırıklığı yarattı

Özellikle Linux kullanıcıları için bu internet tarayıcısı büyük bir öneme sahip. Gizlilik konusunda diğerlerine göre biraz daha ön planda olan Mozilla Firefox kullanıcı sayısı bakımından 198 milyona kadar düştü. Kimse kullanıcı sayısının bu kadar yüksek seviyede düşmesini beklemiyordu.

Mozilla Firefox kullanıcı sayısı

Android, iOS, macOS ve Windows işletim sistemlerinde bu platform çalıştırılabiliyor. Bu nedenle geniş bir kullanım alanı olduğunu söyleyebiliriz. Gizlilik ve güvenlik gibi detaylara önem veren Mozilla Firefox, bütün bunlara rağmen kullanıcılardan yoğun eleştiri alıyordu. Mesela açılışta bazı hatalar ile karşılaşıldığı söyleniyor.

İnternet tarayıcıları büyük rekabet halinde

Günümüzün en büyük internet tarayıcıları devasa bir rekabet halinde. Google Chrome ve Internet Explorer bu rekabette ön plana çıksa bile yine de Firefox pazarda büyük bir paya sahip. Ancak Safari gibi tarayıcılar Apple ana tarayıcısı olduğu için Mozilla buradan kullanıcı kazanamıyor.

Önümüzdeki günlerde gizliliğe ve güvenliğe önem veren internet tarayıcıları daha fazla tercih edilecek. Eğer Firefox kendi hatalarını düzeltir ve eklentilerde uyumsuzluk problemini giderirse yeniden eski günlerine dönebilir. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Yeni İnternet Düzenlemesi Dünya Gündeminde: Google’a Nefes Aldırmayacaklar

>> Geniş veya Katlı Evlerde Sorunsuz Kablosuz İnternet Nasıl Sağlanır?