NASA Kayıp Aracı İle Yeniden Bağlantı Kurdu

Astronotlar Artemis görevi

NASA kayıp aracı ile yeniden irtibata geçti. Ancak, uzun süredir Mars’taki görevinden haber alınamıyordu. Son gelen bilgilere göre ise NASA, Ingenuity ile tekrar bağlantı kurduğunu açıkladı, bu da ajansı rahatlattı.

NASA, Ingenuity ile en son iletişim kurduğunda, Mars helikopteri 26 Nisan’da uçuş halindeydi. Yaklaşık 2 ay süren bir süreçten sonra uzay ajansı, sonunda Ingenuity ile yeniden bağlantı kurulduğunu duyurdu. Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı (JPL), herhangi bir sorun olmadığını bildirdi.

NASA Kayıp Aracı İle İrtibat Kurmayı Başardı

NASA, bu iletişim kesintisinin beklenmedik bir durum olmadığını belirtirken, Ingenuity ve Perseverance arasına giren bir tepenin bu soruna neden olduğu ifade ediliyor. Perseverance, JPL’deki kontrol merkezi ile Ingenuity arasında bir radyo rölesi görevi üstlendiği için Mars helikopteri ile Dünya arasındaki iletişim geçici olarak kesildi.

JPL, 28 Haziran’da Perseverance’ın tepenin zirvesine ulaşarak 4 kilogram ağırlığındaki ve yaklaşık 50 cm uzunluğundaki helikopterin görüş alanına girdiğinde Ingenuity ile yeniden iletişime geçebildiklerini belirtti. Bağlantı yeniden sağlandığında JPL, 26 Nisan’daki 52. uçuşun verilerini indirebildi.

NASA kayıp aracı

NASA Kayıp Aracı İle Yeniden Bağlantı Kurdu

Bağlantının tekrar kurulmasıyla rahatlayan helikopter, 363 metrelik bir mesafeyi kat eden ve 139 saniye süren başarılı bir uçuş gerçekleştirdi. JPL, Ingenuity’nin haber alınamayan dönemde herhangi bir olumsuz etki görüp görmediğini test etmek için çeşitli deneyler yapacak. Mars helikopteri, testleri başarıyla geçmesi durumunda önümüzdeki birkaç hafta içinde 53. uçuşunu gerçekleştirerek tekrar gökyüzüne çıkacak.

Mars helikopteri uzun bir süredir Kızıl Gezegen’de önemli veriler topluyor. Mars’taki yaşam araştırmalarına rehberlik eden Perseverance’a destek olan Ingenuity, bu açıdan büyük bir öneme sahip. Siz de Ingenuity ve Perseverance hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmNASA Mars’taki Kayıp Aracı Ingenuity İle İletişim Kurdu

NASA, havadan Mars’ı gözlemlemek için tasarlanan Ingenuity adlı araçla iletişim kurmayı başardı. Ingenuity, bugüne kadar gerçekleştirdiği uçuşlarla dikkat çekmişti ancak bir süredir haber alınamıyordu. NASA’nın son açıklamaları, aracın tekrar bağlantıya geçtiğini ortaya koyuyor.

NASA, Ingenuity ile en son bağlantı kurulduğunda, Mars helikopteri 26 Nisan tarihinde uçuş halindeydi. Ardından geçen 2 aylık sürenin sonunda, NASA Ingenuity ile yeniden iletişim kurduğunu duyurdu. Jet Propulsion Laboratuvarı (JPL) yetkilileri, herhangi bir sorun olmadığını belirtti.

İlgili Haberler:

>> NASA’dan Yeni Mars Videosu! Bu Mavi Detayları Daha Önce Görmediniz!