NASA’dan Yeni Mars Videosu! Bu Mavi Detayları Daha Önce Görmediniz!

Hindistan Ay yüzeyine

NASA, geçtiğimiz günlerde Mars gezegeniyle ilgili yeni bir video yayınladı. Kızıl gezegen, gerçekten de etkileyici görünüyor ve hakkında yeni detaylar çıktıkça da popülaritesini artıracak gibi…

NASA’nın “Mars Reconnaissance Orbiter” olarak adlandırılan uzay aracı, bünyesinde oldukça gelişmiş bir kamerayla hareket ediyor ve bu sayede gezegenin yeni detaylarının milyarlarca insanla paylaşılabilmesi hedefleniyor.

Yüksek çözünürlüklü görüntüleme deneyimi ya da kısaca HIRISE olarak adlandırılan bu kamera, ufak bir mutfak masası boyutundaki objeleri dahi net bir şekilde yakalayabiliyor. Tabii videoyu hazırlayan yetkililer, çeşitli renk ve görüntü filtreleri de kullandıklarını ifade ediyor.

NASA'dan Yeni Mars Videosu! Bu Mavi Detayları Daha Önce Görmediniz!
Mars ‘taki yeni detaylar heyecanlandırıyor…

Mars’taki Aram Chaos kraterine göz atalım

Aşağıdaki pencere aracılığıyla izleyebileceğiniz video, sürekli “kızıl gezegen, turuncu gezegen” olarak nitelendirilen gezegene olan bakış açısını biraz farklılaştırabilir. 170 milden daha geniş bir volkanik araziye göz atmak ister misiniz? Aram Chaos olarak adlandırılan kraterde, sonradan kurumuş sıvı akıntısı izleri var. Uzmanlar, bunun zamanındaki erimiş kaya ve su hareketleri sonucu oluşan izler olduğunu düşünüyor.

Kızıl gezegenin bir zamanlar patlayan volkanlarla dolu bir gezegen olduğu düşünülüyor. Hatta Güneş Sistemi’ndeki en büyük volkan da Mars’ta bulunuyor. Adı da Olympus Mons. Bu dağ, tam 21,9 km yüksekliğinde. Tabii bu artık aktif bir dağ değil.

İşte video!

Evet, sanki bir bilim kurgu filmi için hazırlanmış dekorlara benziyor. Ne dersiniz?

İlgili Haberler:

>> Call of Duty, PlayStation’da Kalabilecek mi? Microsoft Yemin Ediyor!