NASA, Volkanlarla Kaplı Io Gezegeninin Fotoğraflarını Paylaştı!

NASA, yanardağlarla kaplı Io gezegenine yakın uçuş gerçekleştirmeyi başararak gerçekten heyecan verici görüntüler elde etti! Yetkililer, yakın zamanda yeni ve daha yakın mesafeden gerçekleştirilecek bir uçuş planı yapıyor. Bu girişim, uzaydaki sırların bir kısmını çözüme kavuşturabilir. Io (Jupiter I olarak da adlandırılıyor.), aktif yanardağlarla kaplı bir gezegen ve Jupiter’in dört galile uydusunun eç içteki üyesi. Belki de bu uydunun sert yüzeyinin altında hâlâ aktif olarak lav denizleri vardır?

NASA, uzay tutkunları için yine heyecan verici bir haberle karşımızda. NASA’nın uzay aracı Juno, 30 Aralık’ta Io gezegeni yüzeyine yakın bir uçuş gerçekleştirerek yanardağlarla kapı gezegeni fotoğrafladı ve ortaya büyüleyici görüntüler çıktı. Mashable’daki bilgilere göre bu araç, gezegen yüzeyine 1500 kilometre kadar yaklaşarak bu fotoğrafları elde etti. Aracın yüksek radyasyona dayanıklı olması, bu görüntülerin elde edilmesinde önemli bir detay.

Örnek vermek gerekirse, 2022’de Io’nun yakınlarından yapılan bir geçişte, elde edilen görüntülerin yüksek radyasyon düzeyi sebebiyle kullanılamaz hale geldiği bildirilmişti.

İşte 2.500 km uzaklıktayken elde edilen bir görüntü. Dahası için buraya bakabilirsiniz:

https://www.missionjuno.swri.edu/

Yanardağlarla kaplı Io gezegeni için büyüleyici görüntüler. Dahası da yolda!

Görüntüler, tabii ki bir takım düzenleme ve filtrelerden geçtikten sonra yayınlanıyor. Bunu da belirtmekte yarar var.

Mashable’daki bilgilerin devamında, Io’nun yüzeyinde şu an 266 tane aktif sıcak nokta olduğu bildiriliyor. Peki sert yüzeyin altında, hâlâ akışkan bir magma denizi var mıdır? Bu da yeni araştırmalar neticesinde öğrenilebilecek bir bilgi.

NASA, 3 Şubat 2024 itibarıyla yeni bir uçuş daha planlıyor. Bu kez gezegene biraz daha yakın hareket edilecek ve daha evvel elde edilememiş düzeyde detaylı görsellerin kaydedilmesi hedefleniyor.

NASA, Volkanlarla Kaplı Io Gezegeninin Fotoğraflarını Paylaştı!

Bu arada NASA’nın önümüzdeki yıllarda bir diğer uydu Europa’yla (Jupiter II) ilgili de çalışmalar yapması bekleniyor. Belki de Europa, Güneş Sistemi’nde yer alan ve Dünya ötesinde yaşamak için en umut verici yer olabilir. Zira buzlu kabuğunun altında tuzlu su, yani bir deniz barındırabileceği düşünülüyor.

Peki siz ne dersiniz? Gerçekten heyecan verici detaylar bunlar. Tabii dahasını da öğrenmek, dahasını da görmek istiyoruz açıkçası.

İlgili Haberler

>> Neden 4 Yılda Bir 29 Şubat Var? 29 Şubat’ta Neler Oldu?