NFT ve Daha Fazlası: 2022’de Trend Olacak 2 Teknoloji

NFT: Bu yıl, sosyal ağlar genellikle teknolojiyle bağlantılı birkaç yeni terimle dolup taştı. “NFT”, “Blockchain” ve “Metaverse” gibi kelimeler, gönderiler ve öne çıkan konular arasında giderek daha yaygın hale geldi.

Fakat NFT, Blockchain veya Metaverse gibi terimler hala birçok kullanıcı için çok az şey ifade ediyor. BU kısa haberde sizleri bir nebze olsun yeni teknolojilerle ilgili bilgilendirmek istiyoruz. Bakın bu yeni terimler önümüzdeki günlerde ne işimize yarayacak.

Blockchain

Haberlerde veya sosyal medya üzerinde birçok içerikte gördüğümüz “Blockchain” terimi, “blok zinciri” olarak tercüme edilebilir. Bir veri koruma ve kimlik doğrulama teknolojisine atıfta bulunur. Her yeni eklemeyle birlikte çevrimiçi ve merkezi olmayan bir kullanıcı ağına gönderilen, dijital matematiksel zorluklarla doğrulanması gereken bir dizide “bloklar” adı verilen küçük bilgi kümelerinin kaydedilmesi yoluyla çalışır.

“Madencilik” olarak bilinen bu süreç, katılımcılar tarafından herhangi bir kısıtlama olmaksızın alınıp satılabilen kripto para birimleri olan ilgili ağa özgü dijital ödüller tarafından finansal olarak teşvik edilir.

2008 yılında Bitcoin’in yaratıcısının takma adı olan Satoshi Nakamoto tarafından önerilen model, güçlü bir şifreleme seviyesini garanti ediyor ve henüz herhangi bir bilgisayar korsanı veya algoritma tarafından çözülmedi. Önümüzdeki 50 yıl içinde de çözülebileceği düşünülmüyor.

Başlangıçta, teknoloji finansal kullanım için geliştirildi ve dijital değer işlemlerinin kötü niyetli kullanıcılar tarafından kopyalanmamasını veya sahtekarlık yapılmamasını sağladı. Ancak şu anda çözüm, sanat eserleri ve sertifikalar gibi diğer belgelerin doğrulanması için bir araç olarak benimsenmiş durumda. NFT

NFT

Sosyal medyada hararetli tartışmaları alevlendiren bir diğer konu da “NFT” oldu. Kısaltma “karşılaştırılamaz tokenlar” anlamına geliyor. Çok kısaca, terim kullanıcılar arasında güvenilir bir şekilde aktarılabilen, merkezi olmayan bir özgünlük sertifikasına sahip, “benzersiz” olarak onaylanmak üzere bir blok zincirine gönderilen varlıkları ifade ediyor.

NFT’ler kendi yazarları tarafından imzalanarak sahiplik belgelerinin dijital eserlerin müzakere izni verdiği, sanatsal dünyadaki kullanım için popüler hale geldi. Doğal olarak spekülasyonlarla yüzleşmesi uzun sürmedi, ardından iddia edilen enerji harcaması sorunları ve NFT cilerin bir kısmını destekçiler ve protestoculara bölen intihal vakaları ortaya çıktı. Bu teknolojinin de önümüzdeki günlerde fazlaca kullanılması düşünülüyor.

İlgili Haberler

>> Erotik NFT Satış Fiyatı Dudak Uçuklattı: Çıplak Poz Bakın Ne Kadar Kazandırdı