Nintendo Switch OLED Ekrana Geçiyor

OLED ekranlı Nintendo Switch ile ilgili çıkış tarihi verilmedi

Yeni bir donanım güncellemesiyle Nintendo Switch 7 inç boyutunda bir OLED panele kavuşuyor. Yeni ekranları Samsung üretecek.

Nintendo bu sene taşınabilen oyun konsolu Switch için bir güncelleme hazırlıyor. Böylece cihaz artık 7 inç boyutunda 720p çözünürlüğünde bir OLED panel ile gelecek. Bununla birlikte, Samsung’un açıklamasına göre bu ekranların genel üretimi önümüzdeki Haziran ayında başlayacak.

Nintendo Switch

Nintendo Switch konsollar şu an 6.2 inç boyutunda 720p LCD paneller ile geliyor. Lite modeller ise 5.5 inç 720p çözünürlüklü LCD panele sahip. Bunun yanında pek çok Switch oyunu seyyar modda akıcı bir deneyim sunamıyor. Ancak yeni versiyonun çözünürlüğü koruma amacı bu değil.

Ortaya çıkan bilgiler ışığında bu yeni modelin televizyona bağlıyken 4K çözünürlük sunabilecek. Bu yeni cihazda seyyar modun hala 720p ile devam etmesinin bir nedeni de muhtemelen pil ömrü hakkındaki kaygılarla ilgili.

OLED ekranlı Nintendo Switch ile ilgili çıkış tarihi verilmedi

Konsolun çıkış tarihi ile ilgili resmi bir bilgi henüz yok. Ancak dedikodular ürünlerin bu yılın sonunda raflarda olacağı şeklinde. Samsung tarafından açıklanan bilgiler ışığında ekranların Temmuz’da sevkiyatının başlayacağını tahmin etmek mümkün. Firmanın içinden alınan bilgiler firmanın Amerika’nın bayram sezonu öncesinde bir milyona yakın cihazı hazırlamak istediği yönünde.

Switch’in OLED ekranlı versiyonu hakkında söylentiler mevcuttu. Hatta bunun üzerine firmanın başkanı Shuntaro Furukawa firmanın yakın zamanda bir duyuru yapma planının olmadığını söyledi. Ancak Samsung’un ekran üretimi sebebiyle bu yeni modelin geniş hacimde üretileceğini öğrendik.

Nintendo Switch Lite

Uzmanların görüşü üst düzey bir konsolun çok büyük ilgi göreceği yönünde. Nintendo Switch’in de yardımıyla firma 2008’den beri en büyük gelir kaydettiği dönemi yaşadı.

OLED ekranlar düşük enerji tüketimi ve yüksek siyah başarımı ile biliniyor. Üstelik LCD ekranlara oranla daha düşük tepki süreleri de bu ekranlarla mümkün. Bu ekranları çoğunlukla yüksek fiyatlı telefonlarda görüyoruz. Buna paralel biçimde Samsung da LG ile zıt biçimde OLED panelleri çoğunlukla mobil cihazlar için üretmekte uzmanlaştı.

Bu ekranlarla ilgili tahmin edebileceğimiz en büyük sorun da çözünürlük. 7 inç gibi büyük sayılabilecek bir ekranda 720p bir OLED ekranın pikselleri fazlasıyla büyük olmak durumunda. Deneyimler geldikçe bu sorunun ne kadar etkilediğini de göreceğiz.

Diğer haberler:

>> Microsoft, Çinli siber saldırganlar hakkında açıklama yaptı

>> Akıllı telefon markası realme 108 MP kamera ile karşınızda