Microsoft, Çinli siber saldırganlar hakkında açıklama yaptı

Microsoft, Üç Katlı Katlanabilir Ekranlı Telefon Yapabilir Mi?

Microsoft, ABD’deki kurumların Çin’e bağlı  bir grup siber saldırganın Kurumsal e-posta sunucularına saldırdığını söyledi. Yaptığı açıklamaya göre ABD’deki kurumların e-posta adreslerine izinsiz erişim sağlamaya çalışan saldırganlardan bahsetti. Bu siber saldırının arkasında Çin devleti destekli bir grup olduğu ifade etti. İşte detaylar.

Siber saldırılar günümüzün dünyasında çok sık karşılaştığımız bir durum haline geldi. Bugünlerde birçok ülkede birçok hacker grubu türü üredi. Ayrıca bu hacker grupları neredeyse her saniye bir yerlere siber saldırılarda bulunuyorlar. Bu durumda siber saldıra karşı devletler önlemler almaya başladı. Siber saldıra karşı ekipler kuruldu, günümüzde neredeyse devletlerin memuriyet olarak işe almaya başlayacak gibi duruyor.

Bu siber saldırıların son kurbanı ise Microsoft oldu. Amerikalı teknoloji devi geçtiğimiz günlerde yaşadığı siber saldırı hakkında bilgi verdi. Bu bilgiler arasında ise çok ilginç bir olan saldırıyı kimin tarafından yapıldığı hakkında bir iddia oldu.

Salı günü bir blog gönderisinde şirket, yazılımdaki dört güvenlik açığının hackerlar tarafından Microsoft Exchange için sunucularına girdi. Bu durum yüzünden e-posta hesaplarına erişim sağlayarak uzun vadeli erişim sağlayarak  ek kötü amaçlı yazılımların yüklenmesine izin verdiğini söyledi. Şirketin, ayrıca hizmetin bulut tabanlı versiyonu olan çevrimiçi platformun etkilenmediğine de sözlerine ekledi.

Microsoft saldırının kimin tarafından yaptığını açıkladı

Şirketin yaptığı açıklamaya göre siber saldırıyı yapan grubun isminin HAFNIUM olduğu açıkladı. Şirket, ayrıca siber saldırının Çin devleti tarafından desteklendiği de söyledi.

Microsoft

Bu durum karşısında Çin devleti yetkilileri bir açıklama yaptı. Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, yaptığı açıklamada Çin’in her türlü siber saldırıya karşı olduğunu açıkladı ve şu sözleri söyledi: “Çin, ilgili medya ve şirketlerin daha profesyonel ve sorumlu bir tavır almasını, siber saldırıların tanımlamalarını temelsiz tahminler ve suçlamalar üzerine yapmak yerine daha fazla kanıta dayandırmasını istiyor.”

Microsoft’un yaptığı siber saldırı açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca siber saldıralar karşı şirketler her ne kadar önlem alsalar da sizce neden işe yaramıyor? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmında bekliyoruz.

İlgili Haberler

>>Radeon RX 6700 XT Performansıyla Gözdağı Veriyor

>>Koronavirüs Temizleyici Güneş Üretilecek: Salgın Düşmanı!