Nvidia ARM Satın Alma Anlaşması Birleşik Krallık’ta İncelenecek

Google News Abone Ol

Anlaşması tamamlanan Nvidia ile ARM arasındaki satın alma durumu Birleşik Krallık’ı endişelendirdi. Söz konusu devralımı ülke ulusal güvenlik gerekçesiyle inceleme kararı aldı. 

Britanya hükümeti teknoloji dünyasının en önemli satın alımlarından birinin araştırılmasını istedi. Kısacası araştırmanın konusu, Nvidia’nın ARM’ı 40 milyar dolara satın alması. Britanya merkezli işlemci tasarım şirketinin ABD devine satışı, ülkenin rekabet kanunları gereğince inceleme altında. Ülkenin rekabet düzenleyicisi Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), Temmuz ayı sonuna kadar devralma konusunda potansiyel ulusal güvenlik konularının yanı sıra anlaşmanın yarattığı rekabet ve yargı konularını da kapsayacak bir ilk rapor hazırlayacak.

Dijital işlerle ilgili bakan Oliver Dowden konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Özellikle Dowden’ın şu sözleri dikkat çekti:

“Birleşik Krallık’ın bağımsız rekabet kurumu şimdi işlemin sonuçları hakkında bir rapor hazırlayacak ve bu da daha sonraki kararlar için bilgi sağlamaya yardımcı olacaktır. Böyle bir işlemin ulusal güvenlik sonuçlarını doğru bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.”

ARM Tabanlı Nvidia bilgisayar olasılığı MediaTek tarafından gelen açıklama ile ortaya çıktı

Birleşik Krallık hükümeti Nvidia satışı ile ABD’ye geçme ihtimali olan ARM işlemci firmasının öneminin farkında

Bu gelişme, hükümetin ARM’ın yarı iletken pazarındaki kilit rolünün farkında olduğunu gösteriyor. Bu yüzden ülke eğer çıkarlarına ters görürse bu satışı iptal etme yetkisine sahip. Özellike ARM dizaynları mobil cihazlarda kullanılan işlemcilerde oldukça popüler. Yayınlanan bir rapora göre dünyadaki tüm cihazların yüzde %95’i ARM tasarımı işlemciler ile çalışıyor.

CMA’nın raporunun yayınlanmasıyla anlaşmayı onaylama yetkisi Dowden’da olacak. Ancak eğer bu rapor her şeyi netleştirmezse ikinci bir araştırma süreci daha başlayacaktır. Bu durum, sonuçları merakla beklenen anlaşmanın daha uzun süre sonuca ermeyeceğini gösteriyor. Oliver Dowden 1 milyon £ üzerindeki tüm anlaşmalarda bu araştırma ve onaylama yetkisine sahip durumda.

Nvidia da takip eden süreçte konu ile ilgili bir açıklama yayınladı:

“Bu işlemin herhangi bir önemli ulusal güvenlik sorunu oluşturduğuna inanmıyoruz. Anlaşmanın duyurulmasından bu yana yaptığımız gibi, İngiliz yetkililerle yakın çalışmaya devam edeceğiz.”

Bu ARM’ın ilk kez satılışı değil. Daha önce de Japon firma SoftBank’a 2016’da 31 milyar dolar karşılığında ARM’ı bünyesine kattı.

Diğer haberler:

>> Apple Coin Üretilecek Mi? İşte Dünyanın En Büyük Şirketinden Bomba İddia

>> Twitch Sahte Hesapları Teker Teker Tespit Edip Ortadan Kaldırıyor: Hesabınız Silinmiş Olabilir


CEVAP VER