Nvidia, RTX 2060 ve GTX 1660 Kartlar İçin Kararını Verdi

NVIDIA RTX 4070 Ti

Nvidia, bazı GPU’larının üretim süreçlerini durdurma kararı aldı. PC Gamer sitesinde yer alan bilgilere göre firma, şu sıralar RTX 30 serisi yeni GPU’larına odaklı hareket etmek istiyor. Hem model çeşitliliği hem de fiyat yelpazesi tarafında yeni hamleler olabilir. İşte üretimi durdurulan GPU’lar.

Nvidia, oyuncular tarafından tercih edilen 4 ekran kartı için üretimi durdurma kararı verdi. Üretimi durdurulan modeller şunlar: RTX 2060 Super, RTX 2060, GTX 1660 Super ve GTX 1660. Bu ürünleri şu an piyasada bulabilmek mümkün, ama bir süre sonra daha çok ikinci el olarak görmeniz olası hale gelecektir. Eğer sıfır kondüsyonlu olarak alma düşünceniz varsa acele etmelisiniz, zira raflardaki ürünler bu karardan sonra hızla eriyebilir.

Nvidia şirketi, kısa süre önce bir bilgilendirme yapmış ve şu sıralar oyun dünyasında satışların ciddi düzeyde düştüğünü ifade etmişti. Haliyle GPU talepleri çok yüksek değildi. Öte yandan, artık Ethereum madenciliği yapmak için büyük bir GPU gücü gerekliliği de yok. Dolayısıyla da bu da satışlar için olumsuz bir etki.

Nvidia, RTX 2060 ve GTX 1660 Kartlar İçin Kararını Verdi

Geçtiğimiz ekim ayında Steam ile ilgili yayınlanan bir raporda, Steam kullanıcılarının yaklaşık %6’lık diliminin RTX 2060 GPU’lu ekran kartı kullandığı belirlenmişti, ki bu dünya çapında ciddi bir oran.

2021 yılına geri döndüğümüzde ise, bir süreliğine dünya çapında ciddi bir çip krizinin yaşandığını hatırlıyoruz. O sırada RTX30 serisi için de çalışmalar vardı tabii ve günümüzde RTX30 serisinin pek çok farklı fiyat etiketine sahip üyeleri bulunmakta. Haliyle oyunlar tarafında daha gelişmiş çözümler sunulabilir. Yine de, “fiyat performans” odaklı bakıldığında, AMD’nin daha avantajlı ürünler sunduğunu da eklememiz lazım.

Nvidia, son dönemde RTX 4090 kartlarıyla beraber gelen ve ısınma sonucu eriyen bağlantı kabloları sebebiyle gündemde

Nvidia’nın yeni GeForce RTX 4090 kartının yanında verdiği 16 pinli konektörlü güç kablosu, bir süre sonra aşırı ısınma kaynaklı olarak eriyor ve bu da ciddi tehlike anlamını taşıyor. Kullanıcılar, bunun bir tasarım hatası sonucunda ortaya çıkan sorun olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla da Nvidia’dan tazminat talep ediliyor.

Uzmanlar, şu an bu karta sahip olan kullanıcıların, özellikle bağlantı kablosu bağlantısı tarafında dikkatli davranmaları gerektiğini ve hatta bulunabiliyorsa farklı kablolarla daha güvenli kullanım elde edilebileceğini düşünüyor.

İlgili Haberler

>> Samsung, Arızalanan Cihazlarınızı Onarmanıza Yardım Edecek! Nasıl mı?