Oltalama Phishing Saldırıları Nedir, Nasıl Korunabilirsiniz

ABD Rus hackerlar karşısında

Oltalama Phishing saldırıları en fazla artış gösteren saldırı türlerinden bir tanesidir. Özellikle son dönemlerde bu tür saldırıların çok daha fazla arttığı görülüyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte göz atalım.

Bilgisayar veya akıllı telefonları koruyabilen antivirüs programları ne yazık ki bazen çaresiz kalabiliyor. Özellikle nadir kullanılan kod türleri antivirüs programlarını atlabiliyor. Ancak bilgisayar korsanlarının en favori yöntemi Phishing olarak biliniyor. Aklınıza gelebilecek tüm kullanıcı bilgileri bu yöntemle alınabiliyor.

Bilgisayar korsanları genellikle sosyal mühendislik yöntemlerini kullanıyor. Bu tür yöntemler sayesinde karşıdaki kişinin cihazlarına erişmek mümkün. Belirlenen hedeflere karşı e-posta, telefon, yazılı mesaj veya sosyal medya mesajları atarak bu yöntemi kullanıyorlar. Size bir link gönderip ona tıklamanız isteniyor. Linke tıkladığınız anda cihazınız ele geçiriliyor

Oltalama Phishing saldırıları büyük tehdit oluşturuyor

Bilgisayar korsanları tarafından yapılan bu tür saldırıların bazı ortak yönleri var. Bu ortak yönler sayesinde çok daha rahat bir şekilde cihazları ele geçirdiklerini söyleyebiliriz. Kredi kartı banka veya diğer tüm kişisel bilgiler hackerların eline geçiyor.

Oltalama Phishing saldırıları

Bu tür yöntemlerin cazip olmasını sağlayan taraf ise verilen linkler. Bu tür linkler sayesinde göze batmaları neredeyse imkansız hale geliyor. Baktığımız zaman son derece sıradan linkleri mesaj olarak gönderiyorlar ve bunu anlamanız bile neredeyse imkansız hale geliyor. Ayrıca gerçek olmayacak kadar iyi tekliflerle kullanıcılara mesaj attıklarını görüyoruz.

Bu saldırılardan korunmak zor değil

Bilgisayar korsanlarının bu tür yöntemleri kullanırken tercih ettiği yöntemlerden birisi de aciliyet belirtmeleri ve ısrarcı davranmaları. Kullanıcılara karşı ısrarcı ve acil davranınca onları kandırmak daha kolay hale geliyor. Bilgisayar korsanları oltalama yönteminde bunu çok sık kullanıyor.

Bu tür saldırılardan korunmak istiyorsanız tanımadığınız e-posta veya kısa mesajları açmayın. Ayrıca size gönderilen linkleri mutlaka taratın. Bilmediğiniz web sitelerine girmenizi önermiyoruz. Peki siz bu tür saldırılara daha önceden uğradınız mı? Yorumlar bölümünden konuyla ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> HPE, hibrit ortama özel ilk bulut yerel birleşik analitik ve data lakehouse bulut hizmetlerini duyurdu

>> Promet Bilgi Sistemleri CEO’su Mehmet Şahin: Türkiye’nin lider firması olmayı hedefliyoruz