Yemeksepeti Bilgisayar Korsanları Karşısında Çaresiz Kaldı: Yine Hacklendiler

siber saldırılar devletlere

Türkiye’nin en büyük platformları içerisinde yer alan Yemeksepeti bilgisayar korsanları karşısında çok zor zamanlar yaşıyor. Şirket yaklaşık olarak 8 ay önce hacklenmişti ve aynı durum tekrar yaşanıyor. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Küresel çapta siber saldırılar büyük oranda artış gösterdi. Kimi zaman Amazon ve Twitter gibi devasa şirketlere saldıran hackerlar bazen ulusal çapta büyük şirketlere yönelebiliyor. Yemeksepeti bunlar içinden en şanssız olanlarından bir tanesi. Ortaya çıkan bazı detaylara göre platform tekrar hacklendi.

Bilgisayar korsanları herhangi bir web sitesini ele geçirdiğinde genellikle iki farklı yöntem kullanıyor. Bunlardan ilki veri tabanında yer alan tüm bilgilerin çalınması. Tüm çalınan bilgiler daha sonradan başka platformlarda satışa sunuluyor. İkinci en önemli yöntem ise sitenin hackerlar tarafından kilitlenerek kullanıma kapatılmasıdır.

Yemeksepeti bilgisayar korsanları için yasal süreç başlattı

Ortaya çıkan bazı detaylara göre Yemeksepeti hackerları Nevzat Aydın ile iletişime geçti. Bu iletişim sonucunda ortaya bazı mesaj kayıtları çıktı. Bu mesajlar elbette kendiliğinden ortaya çıkmadı. Bilgisayar korsanları Türkiye’deki gazeteci ve Twitter fenomenleri ile konuştu.

Yemeksepeti bilgisayar korsanları

Onlara e-posta gönderdikten sonra bu bilgilerin yayınlanmasını istediler. Konuyla ilgili Nevzat Aydın ile mesajlaştıkları görülen hackerlar ondan Bitcoin ile ödeme talep etti. Bu ödemeyi yapmaması halinde kullanıcı verilerinin satışa çıkacağını söylediler. Bunun üzerine Nevzat Aydın parayı verse bile paylaşma ihtimallerinin olduğunu söyledi. Hackerlar ise Bitcoin ile ödeme aldıktan sonra bilgilerin paylaşılmayacağını belirtti.

Bilgisayar korsanları saldırılarını iyice arttırdı

Küresel çapta bilgisayar korsanları saldırısı iyice arttı. Aklınıza gelebilecek en küçük işletim sistemlerinden en büyük otonom sistemlere kadar her şeyi hacklemek mümkün. Bu nedenle siber güvenlik çağımızın en önemli unsurları arasında yer alıyor.

Yemeksepeti tarafından yapılan resmi açıklamalara bakıldığında bilgisayar korsanlarına herhangi bir ödeme yapılmadığı ve konunun güvenlik güçlerine devredildiği ifade edildi. Peki siz yaşanan bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili tüm fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Yemeksepeti Komisyonları Kaldırma Kararı Aldı: İşte Merak Edilen Tüm Detaylar

>> Yemeksepeti Hacklenmesi Hakkında CEO Nevzat Aydın İlk Defa Konuştu