Opera 65 ile izleyici engelleme performansı artıyor!

Opera 65

Opera 65 sürümü ile reklam engelleme izleyici engelleme performasında gözle görünür artış olduğu açıklandı.

İnternet tarayıcıları savaşında gizliliğe önem veren Opera, geçtiğimiz yıllarda hem izleyici hem de reklam engelleme aracını tarayıcısına entegre etmişti. Uygulamaya entegreli olduğu için Opera’nın bu özelliği Adblock eklentilerine göre daha fazla verimli ve hızlı çalışıyordu.

Google Chrome yavaş yüklenen siteleri tespit edecek!

Ancak Opera bununla yetinmedi ve bugün izleyici ve reklam engelleme özelliğini geliştirdiğini açıkladı. Opera 65 sürümü ile hem Windows hem de macOS sahiplerinin beğenisine sunulan yeni araç, bir önceki sürüme göre tam yüzde 20 performanslı çalışıyor.

Opera 65

İnternet sayfalarını yüzde 20 daha hızlı yükleyen ve izleyicileri daha sert kurallar ile engelleyen firma, internette gizliliği üst seviyelere çıkarıyor.

Tümleşik VPN uygulaması ile de büyük beğeni toplayan tarayıcı, Adblock eklentisi açıkken sayfaları yüzde 76 daha hızlı yüklediğini iddia ediyor. Peki, reklam engellemek ne kadar etik?

Reklam engellemek içerik üreticilerinin gelir elde etmesini engelliyor. Ancak sayfaların geç yüklenmesini engelleyen Adblock repoları da mevcut. İzleyici ve reklamaları katı kurallar ile engellemeyen eklentileri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Safari ve Chrome kullanıyorsanız gizliliğiniz için DuckDuckGo’nun eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti sadece zararlı reklamları engelleyip, internette takip edilmenizin önüne geçiyor.

Diğer Adblock eklentilerini kullanıyorsanız ise sıkça takip ettiğiniz sitelerin devamlılığını sürdürmesi için bu siteleri beyaz listeye eklemeyi unutmayın.