Oppo A9 2020 inceleme. Devasa ekran, gelişmiş kameralar!

Google News Abone Ol

Son yıllarda büyük ekranlı telefon akımı yaşanıyor. Pek çok kullanıcı, bundan birkaç sene öncesinde 4.5 inç ve 5 inç civarı telefonlara ilgi duyarken, artık 6 inçin üzerine çıkarak yeni bir standarda imza attılar diyebiliriz. Dolayısıyla günümüzde iş dünyası ve özel hayat için artık ayrı ayrı değil, tek cihaz tercih ediliyor. Büyük ekranlı cihazlar, hayatınızın hemen her noktasında ihtiyaçlarınızı rahatlıkla giderebiliyor. Bu akıma mensup güncel ürünlerden bir tanesi de Oppo A9 2020.

Oppo A9 2020 inceleme. Devasa ekran, gelişmiş kameralar!

Son yıllarda büyük ekranlı telefon akımı yaşanıyor. Pek çok kullanıcı, bundan birkaç sene öncesinde 4.5 inç ve 5 inç civarı telefonlara ilgi duyarken, artık 6 inçin üzerine çıkarak yeni bir standarda imza attılar diyebiliriz. Dolayısıyla günümüzde iş dünyası ve özel hayat için artık ayrı ayrı değil, tek cihaz tercih ediliyor. Büyük ekranlı cihazlar, hayatınızın hemen her noktasında ihtiyaçlarınızı rahatlıkla giderebiliyor. Bu akıma mensup güncel ürünlerden bir tanesi de Oppo A9 2020

Tasarım detayları

Oppo A9 2020, 9.1mm kalınlıkta ve 195 gram ağırlıkta. Pek ince ve hafif bir ürün değil. Yine de, büyük ekranı, özel kamera sistemi ve devasa pilini göz önüne alırsak bu değerler normal.

Ürünün şık bir tasarımı var. Yanlardan yumuşatılmış köşeleri sayesinde avuçta tutuşu rahat. Parlak yüzeyi, depişen ışık açılarına göre farklı renk tonları sunabiliyor. Tabii kir ve parmak izine önlem, aynı zamanda daha sağlam bir deneyim için kılıfla kullanmanızı öneriyoruz.

Telefonun uzay moru ve deniz yeşili olmak üzere iki farklı renk seçeneği mevcut.

Hem iş dosyalarınız hem de eğlence için büyük ekran

Oppo A9 2020, 6.5 inç değerde ekrana sahip. 1600×720 çözünürlük sunan bu ekran, iç ve dış mekân kullanımlarında iyi performans sunuyor. Görüntü netliği başarılı ve parlaklık düzeyi de öyle. Gerek ofis dosyalarınızla ilgilenirken, gerek e-mail takibi yaparken, gerekse de işle ilgili görüntülü görüşmeleriniz için sizi fazlasıyla tatmin edecek büyüklükte ve kalitede bir ekrandan söz ediyoruz.

Tabii böyle büyük bir ekranda daha fazlası da mümkün. Örneğin, toplantı aralarında ya da yaptığınız seyahatler esnasında diziler ve filmler izleyebilir, iyi grafiklere sahip oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz. Büyük ekran demek, daha fazla hareket alanı ve daha fazla detay demek.

Oppo A9 2020 inceleme. Devasa ekran, gelişmiş kameralar!

Snapdragon 665 ile geliyor

Telefonda Snapdragon 665 işlemcisi var. RAM ve depolama tarafına baktığımızda da tatmin edici detaylarla karşılaşıyoruz. 4GB RAM ve 128GB depolama sayesinde telefona pek çok oyun ve uygulamayı korkusuzca yükleyebiliyor ve performanslı bir şekilde çalıştırabiliyorsunuz.

A9 2020’de Android 9 işletim sistemi ve Oppo’nun hazırladığı kendi özel arayüzü mevcut. Kullanımı gayet basit. Aradıklarınızı kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Tabii büyük ekranda aynı anda birden fazla uygulama açma şansınız da var. Bu, özellikle acil işleriniz için size vakit kazandıracaktır. Tabii bu tip durumlarda ufak da olsa performans kayıpları yaşanabiliyor.

Arka tarafta özel dörtlü kamera sistemi var

Oppo A9 2020’nin en dikkat çekici taraflarından bir tanesini arka tarafta konumlandırılan özel dörtlü kamera sistemi oluşturuyor. Bu sistem, size pek çok farklı çekim imkânı sunabiliyor. Böylece hem özel yaşantınızda hem de iş yaşantınızda başvurabileceğiniz imkânlarınız oluyor.

Peki kameralarımızın detayları neler? Öncelikle, ana kameramız tam 48MP değerde, ki bu kamerayla çektiğiniz fotoğrafları daha sonra dev bir poster olarak çıktı alabilirsiniz. Bunun yanında 8+2+2MP’lik kameralar da var. Böylece geniş açılı fotoğraflar çekebilir, bokeh efekti uygulanmış portreler elde edebilirsiniz. 4K video çekim ve çeşitli görüntü filtreleri de bulunmakta.

Kameraların özellikle iyi ışıklı ortamlarda güzel sonuçlar verdiğini söyleyelim. Tabii düşük ışıklı koşullarda iyi sonuçlar için gece çekim modu da bulunmakta.

Ön tarafa baktığımızda da 16MP’lik kamera bulunuyor ve bu kamera hem selfie’ler için hem de görüntülü görüşmeleriniz için yeterli performansa sahip. Arkadaşlarınızla görüntülü görüşmeler yapabilir hatta acil işleriniz için görüntülü toplantılar düzenleyebilirsiniz.

5000mAh değerde pile sahip

Telefon, çıkarılamaz 5000mAh pille geliyor. Bu pil, tek şarj ile 2 iş günü rahatlıkla çıkarmanıza yardımcı oluyor. Dolayısıyla hem özel yaşantınızda hem de iş yaşantınızda rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Ek olarak telefon, bu pil sayesinde bir şarj istasyonu görevini de görüyor. Yani bir kablo yardımıyla farklı bir akıllı telefonu da şarj etme imkânınız var.

NFC ve Bluetooth 5.0 gibi özellikleri de bulunan A9 2020, güncel ve büyük ekranlı bir Android telefon arayanlar için iyi bir seçenek.

Microsoft otomotiv sektörünü yapay zeka nın geleceği için destekliyor


CEVAP VER