Oppo prizmalı kamera için patent aldı

Google News Abone Ol

Oppo prizmalı kamera için ilk adımını attı. Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo, alldığı yeni patent ile farklı bir tasarım ile karşımıza çıkacak. İşte detaylar.

Oppo, yakın zamanda tanıttığı katlanabilir ve yeni tasarımlı akıllı telefonlarını tüketicilere tanıttı. Şirket, kameralarını denemekten çekinmedi ve diğer akıllı telefon markaları pop-up kameralı telefonları tanıtmakla meşgulken Oppo, Shark-fin tasarımlı kamera modülüne sahip bir tane piyasaya sürdü. Oppo, yeni akıllı telefonlarına başka yenilikler getirmeye devam edecek gibi duruyor. Let’s Go Digital’in bir raporuna göre şirket, yeni bir tasarımın patentini aldı. Rapora göre, Oppo, Mart 2020’de Dünya Fikri Mülkiyet Ofisine yeni bir patent başvurusunda yaptı.

Oppo’nun aldığı patente göre akıllı telefonun gövdesine ana kamera ve ultra geniş kamera destekli iki kamera yerleştirmek istiyor. Oppo, modül sayesinde akıllı telefonun gizlenmesine sağlayacak açılır kapanır bir tasarıma sahip.

Oppo prizmalı kamera nasıl olacak?

Patente göre Çinli şirket, telefonun gövdesine iki kamera sensörü yerleştirmek istiyor. Ayrıca üçgen şeklindeki prizma sayesinde ışık yolunu değiştirebiliyor. Bu sayede çekilen ön kameradan çekilen fotoğraf ve videolar görüntüye daha kolay odaklanabiliyor.

Oppo prizmalı kamera

Periskopik kamera tasarımına oldukça benzeyen bu yeni tasarım; henüz patent aşamasında olduğu için detaylar ve pratik uygulamalar henüz çok net değil. Ancak her iki prizmanın da tek bir görüntüyü yakalamak için kullanılabileceği tahmin ediliyor. Bu tahmin çift kamera kurulumu olarak çalışabileceği anlamına geliyor.

Let’s Go Digital, kameranın panoramik çekimleri çok daha kolay yapabileceği ifade etti. Ancak 360 derecelik bir fotoğraf için yalınızca 180 derece hareket etme olanağa olduğuna yer verdi.

Yine de alınan bu patent ile ilgili akıllarda birkaç soru var. Bunlardan en önemlisi ise akıllı telefonun ön ve arka kamerası arasında nasıl geçiş olacağıyla alakalı. Oppo’nun, bu konuyla alakalı patente önerdiği yöntem, önden çekim için bir kez arkandan çekim için ise iki kez basılabilen özel bir yan tuş.

Oppo’nun aldığı yeni patent hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorum kısmında bizle paylaşınız.

>>OPPO, 5G destekli yeni akıllı telefonu A55’i tanıttı


CEVAP VER