Otomobil Fiyatları Ukrayna Savaşı Nedeniyle Sert Artış Görüyor

Benzinli araç kararına

Otomobil fiyatları Ukrayna savaşı nedeniyle sert bir artış ile karşı karşıya. Dünyanın neredeyse tüm sektörleri Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaştan olumsuz yönde etkileniyor.

2022 yılında otomobil sektörü beklenenden çok daha kötü bir yıl geçirecek gibi görünüyor. Otomotiv distribütörleri derneği genel koordinatörü Hayri Ece tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın derin bir tahribat yaratacağını görüyoruz.

Otomobil üretimi önemli ölçüde sekteye uğradı. Tesla her ne kadar savaş koşulları nedeniyle olmasa bile yine de üretimi durdurmak zorunda kaldı. Tüm bu faktörler otomobil fiyatlarında belirli ölçülerde artışa neden oluyor. Ayrıca çip sıkıntısı nedeniyle çeşitli teknolojik donanımlar yeteri kadar üretilemiyor.

Otomobil fiyatları Ukrayna savaşı kıskacında

Önce pandemi hemen ardından savaş ortamı birçok üretim faaliyetini sekteye uğrattı. Konu ile ilgili veri analizi yapan Cardata isimli şirket 25 Şubat ile 25 Mart aralığında otomobil fiyatlarının önemli ölçüde zam yediğini söyledi. A, B, C segment içerisinde yer alan araçlarda ortalama olarak yüzde 5 seviyesinden zam görüldü.

Otomobil fiyatları Ukrayna savaşı

Paladyum, çelik ve nikel gibi otomobil ürünlerinde yaşanan ham madde problemleri bu fiyat artışlarına etki ediyor. Satışlarda bulunabilirlik ön plana çıkmaya başlarken alternatif çözümler ne yazık ki giderek azalıyor. Rekor fiyat artışlarının sektörü zorlayacağı ifade ediliyor. Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş sadece sıfır kilometre araçları değil ikinci el modellerin fiyatlarını da arttırdı.

Birçok sektörde üretim problemleri görülüyor

Sadece otomotiv sektörü değil bütün sektörlerde üretim ile ilgili önemli sorunlar görülüyor. Fiyat artışının yüzde 8 civarında olduğu fakat Nisan ayı ile birlikte fiyatların daha fazla artma ihtimalinin bulunduğu söyleniyor. Arzın düşmesi ve taleplerin çoğalması fiyatları ne yazık ki yukarıya taşıyacak.

Piyasada şu sıralar sıfır araç sorunları yaşanıyor. Bu sorunlar aşılsa bile yine de sektör girdiği darboğazdan kolay kolay kurtulamayacak. Herkesin gözü sıfır araç fiyatlarında.

İlgili Haberler:

>> Tesla Elektrikli Otomobil Üretimini Durdurmak Zorunda Kaldı

>> Haftanın İlginç Otomobil Haberleri: Gündem Çok Yoğun (20 – 27 Mart)