Türkiye’de Otomobil Fiyatlarındaki Değişim Yok Artık Dedirtti: Böyle Yükseliş Görülmedi

Otomobil satış rakamları

Türkiye’de otomobil fiyatlarındaki değişim korkunç seviyelere ulaştı. Çip krizi ve döviz kurundaki artış nedeniyle fiyatlar adeta arşa çıktı. Özellikle son yıllarda araç almak neredeyse imkansız hale geldi.

Küresel çapta otomotiv firmaları büyük krizler ile karşı karşıya. Bu problemlerden bazıları tüm insanlar için ortak. Mesela çip krizi en iyi örnek olarak karşımıza çıkıyor. Tesla bile bu krizden etkilendi. Otomotiv devleri neredeyse üretim yapamaz hale geldi. Durum böyle olunca araç fiyatlarında önemli miktarda yükseliş yaşandı.

Türkiye’de ise bazı nedenlerden dolayı araç fiyatlarındaki artış daha korkunç seviyelere ulaştı. Hem döviz kuru hem de özel tüketim vergisi araçların fiyatlarını adeta gökyüzüne kadar yükseltti. Mesela Toyota Corolla sedan modeli 1 Ocak 2021 tarihinde 203 bin 600 TL fiyata sahipken 27 Aralık 2021 tarihinde 350 bin 550 TL oldu.

Türkiye’de otomobil fiyatlarındaki değişim

Türkiye’de en çok kullanılan otomobil markalarından Renault yine bu zamlardan payını aldı. Şirketin aracı Renault Clio 155 bin 900 TL fiyata sahipken yıl sonunda 247 bin Türk lirasına kadar yükseldi. Renault Megane sedan ise 183 bin TL zam yedi.

Türkiye'de otomobil fiyatlarındaki değişim

Honda Civic sedan modeli 1 Ocak 2021 tarihinde 291 bin 900 TL fiyata sahipti. 27 Aralık 2021 fiyatı ise 482 bin TL oldu. Aradaki fark böylece 190 bin 100 liraya kadar çıkmış oldu. Bildiğiniz üzere bu şirket Türkiye’deki fabrikasını kapatmıştı. Fiyatların artışında bunun da etkisinin olma ihtimali var.

Otomobil fiyatlarındaki artış devam ediyor

Otomobil fiyatlarındaki bu artışlar henüz durmadı. Döviz kurunun yeniden yukarı doğru tırmanması ile birlikte fiyat artışları daha çok yaşanacak gibi görünüyor. Mesela Volkswagen Passat sadece bir yıl içerisinde 199 bin 500 TL zamlandı.

Peugeot 308 ise bir yıl içerisinde 210 bin 347 lira fiyat artışı yaşadı. Peki siz yaşanan bu fiyat artışları hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Volkswagen Otomobil Fiyatlarında İndirim Yaptı: Evet Bunlar İndirimli Fiyatlar!

>> Haftanın En Önemli Otomobil Haberleri: Gündem Çok Hareketli (19 – 26 Aralık)