Otomobil Fiyatlarındaki Artış Büyük Panik Yaratıyor: At Arabası Kullanalım

İkinci el otomobil fiyatları

Otomobil fiyatlarındaki artış her geçen gün çıldırmaya devam ediyor. Özellikle son dönemlerde bu artışın daha da ivme kazandığı görülüyor. Hadi gelin merak edilen tüm ayrıntılara birlikte göz atalım.

Türkiye’de sıfır araç fiyatları bildiğiniz üzere düzenli bir şekilde artış gösteriyor. Bu artışları besleyen çok fazla faktör var. Öncelikle çip krizi ve hammadde sıkıntıları bunun öncelikli sebebi. Ancak bu bahsettiğimiz durum daha çok küresel çapta yaşanan gelişmeler ile ilgili. Çip krizi nedeniyle ortaya çıkan üretim sıkıntısı tüm dünyayı etkiledi.

Türkiye’de ise durum biraz daha farklı. Bildiğiniz üzere araçlardan ciddi oranlarda vergi alınıyor. Hatta bu vergilerin toplamda yüzde 200 seviyelerini bile aştığı görülüyor. Günümüzde Türkiye’de 200 bin TL altında sıfır araç kalmadı. Bu durum birçok kişide büyük bir panik havası yaratıyor.

Otomobil fiyatlarındaki artış endişe veriyor

Sadece şu son 10 güne bakıldığında bile aslında fiyatların ne kadar hızlı bir şekilde arttığını görmek mümkün. Mesela 10 gün önce Fiat Egea aracını 193 bin 900 TL üzerinden almanız mümkündü. Fakat fiyatı şu anda 223 bin 900 TL seviyesine kadar yükseldi.

Otomobil fiyatlarındaki artış

Otomobillerde yaşanan bu zam hareketleri sadece Fiat ile sınırlı değil. Mesela Türkiye’de birçok kişi tarafından tercih edilen Renault Clio Joy sadece 10 gün kadar önce 214 bin 900 TL ile satışa sunulmuştu. Şu anda bu aracı almak isterseniz 247 bin lira ödemeniz gerekecek. Bu zamlar neredeyse tüm araçlar için geçerli.

Otomobil vergilerini kaldırmak kesin çözüm olabilir

Türkiye’de artan kur fiyatları nedeniyle araçların korkunç bir fiyat artışı yaşadığını görüyoruz. Sadece 10 gün içerisinde bilet araçlara yapılan yüzde 15 civarındaki artış sıfır araç almayı neredeyse imkansız hale getirdi. Konuyla ilgili sektörde çok farklı öneriler sunuluyor.

Bunlar içerisinde en çok göze çarpanı vergi önerisi. Türkiye’de otomobiller üzerinden alınan vergiler kaldırılırsa araç fiyatlarında sert düşüş yaşanabilir. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Tesla Araç Paylaşımı Yeni Özelliklerle Geliyor: Otomobilinizi İsteyen Enişteler Yaşadı

>> Nissan Elektrikli Otomobil Yatırımı Devasa Rakamlara Ulaşacak: Gerisini Tesla Düşünsün