PİLOTT’ta ikinci dönem başlıyor

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, PiloTT programıyla girişimcilere destek olmaya devam ediyor. Eylül 2013’te başlayan Girişimleri Hızlandırma Programı’nın ikincisi için başvurular sürüyor.

 Türk Telekom; girişimcileri desteklemek ve girişimcilerle işbirliği yaparak yenilikçi ürün ve servisler geliştirmek için başlattığı Girişimleri Hızlandırma Programı PİLOTT’u ikinci başvuru çağrısıyla sürdürüyor. Girişimcilik ekosistemini güçlendirmek ve büyütmek amacıyla uygulanan PİLOTT Programı seçilen girişimlere çekirdek sermaye desteğinin yanı sıra pek çok alanda da destek oluyor.

Programa seçilen girişimciler uzman mentorlardan danışmanlık hizmeti ve eğitimler alırken, kendilerine sağlanan ofis alanında geniş yatırım ağlarına erişim imkânı ile projelerini hayata geçiriyor.

PİLOTT turk telekom

PİLOTT Programı’nın mentorları hem Türk Telekom’un alanında uzman yöneticilerinden hem de Türkiye’nin önde gelen seri girişimcileri ve yatırımcılarından oluşuyor. Mentorlar girişimcilere projeleri ile ilgili geri bildirim verip, kendi tecrübelerini aktarıyor. Programın mentorları arasında Mynet kurucusu Emre Kurttepeli, Webrazzi Kurucusu ve CEO’su Arda Kutsal, Lidyana kurucusu Hakan Baş, Pozitron kurucuları Fatih ve Fırat İşbecer, Markafoni kurucusu Sina Afra, Yemeksepeti kurucusu Melih Ödemiş, yatırımcılar Hasan Aslanoba ve Numan Numan gibi girişimcilik ekosisteminin önemli isimleri yer alıyor.

PİLOTT’ta ikinci dönem başlıyor

PİLOTT, ikinci çağrısı için başvuruları www.pilott.com.tr adresinden almaya başladı. Başvurular 20 Nisan 2014 tarihine kadar kabul edilecek. Jüri tarafından seçilecek başarılı girişimler, Türk Telekom ile işbirliği şansını yakalarken, en başarılı ilk üç girişimci 60, 30 ve 10 bin TL’lik girişim sermayesine ve Silikon Vadisi seyahatine hak kazanacak.

PİLOTT programına bir buçuk yaşından genç şirketler tüzel başvuruda bulunabilirken henüz şirketleşmemiş, 18-40 yaş arasındaki üniversite öğrencisi veya mezunu olan girişimciler ise ekip olarak başvuru yapabiliyor.

Mezunlara 250 bin TL’lik fon

Yoğun ilgi gören PİLOTT programının ilk dönemi sonunda 11 ekip mezun oldu ve bu ekiplerin 8’i Türk Telekom iş birimleriyle ortak ürün ve servisler üzerinde çalışmaya başladı. Mezun olan iki ekibin yatırım almasının yanı sıra 7 ekibin de yatırım süreçleri devam ediyor. Diğer yandan süreç boyunca seçilen ekiplere toplamda 250 bin TL’lik sermaye desteği yapıldı.

İlk dönemin en başarılı üç ekibi Silikon Vadisi turuna hak kazandı ve iki hafta süresince ekipler Google, Facebook, Twitter, Citrix, Apple, Endeavor, Udemy, Koding, Mobile Action, TABC ve Wired ofislerini ziyaret etti. Dünyanın önde gelen hızlandırma programları olan 500 Startups, Plug&Play, SkyDeck hızlandırma programlarının ofislerini de ziyaret eden ekipler, Stanford ve UC Berkeley üniversitelerinde girişimcilik derslerine katıldı.

Girişimciler aynı zamanda Silikon Vadisi’ndeki  yatırımcılarla da görüşerek, girişimlerini yatırımcılara anlatma fırsatı yakaladı. Silikon Vadisi’ndeki sunum etkinliklerine katılan girişimciler, oradaki diğer girişimcilerle tanışıp ileride doğabilecek iş birlikleri için de bağlantı kurma imkanı elde etti.

PİLOTT Programı’nın ilk döneminde Erol Kabadayı ve Volkan Kasaroğlu’nun MobiRoller projesi birinciliğe ulaşmıştı. Bireysel ve kurumsal kullanıcıların ekonomik fiyatlarla, teknik bilgi gerektirmeden, hızlı bir şekilde mobil uygulama oluşturmalarını sağlayan SaaS tabanlı uygulama platformu MobiRoller projesi, 100 bin TL’lik ödülün de sahibi olmuştu. Cubic.fm ve PEAK ekipleri de MobiRoller ile birlikte Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazanmıştı.