Pinterest Microsoft Tarafından Satın Alınmaya Çalışılmış

Microsoft Pinterest gibi TikTok’u da istemişti
Google News Abone Ol

En büyük teknoloji firmalarından Microsoft, Pinterest yardımıyla kendi sosyal medya platformuna sahip olmayı denemiş. Ancak, görüşmeler şimdilik bekleme durumunda. 

Microsoft’un Pinterest ile satın alım görüşmeleri yaptığı ortaya çıktı. Geçen aylarda Pinterest’e teklif gittiği fakat görüşmelerin şuan için dondurulduğu bilgisi var. Bununla birlikte anlaşma gerçekleşmiş olsaydı Microsoft adına yapılan en büyük satın alım olacaktı. Pinterest’in tahmini değeri 51 milyar dolar olarak belirtiliyor.

Microsoft şu sıralar Azure isimli bulut platformuna büyük önem veriyor bundan dolayı Pinterest’e potansiyel bir ilgi duyması mümkün. Windows, Xbox ve Office gibi markalarıyla da bilinen firma, bu alanda Amazon Web Services’in gerisinde. Bu yüzden daha büyük çevrim içi hizmetlerin Azure bulut hizmetlerini kullanmasını istiyor. Amazon şu sıralar pazarın mutlak hakimi konumunda. Ne var ki Pinterest gibi bir içerik devi Microsoft için iyi bir portföy parçası olur.

Microsoft Pinterest gibi TikTok’u da istemişti

İlk bakışta Microsoft ve TikTok bağlantısını kurmak zor. Halbuki yazılım devi firma Groove Music gibi birçok servisini topluma bir türlü kabul ettiremedi. Kinect, fitness band, Windows Phone ve Mixer gibi birçok servisini de tedavülden kaldırdı. Ne var ki firmanın gelecek için mobil dünyada daha iyi bir yer edinmesi gerekiyor. ABD, Kanada, Avustralya ve düyanın dört bir yanında bir anda en popüler uygulamalardan biri haline gelen TikTok oldukça mantıklı bir hedef. Üstelik bu uygulama Instagram, Youtube gibi platformlar için ciddi bir tehdit olarak durmakta.

Pinterest ve TikTok gibi platformların bir başka değerli kısmı ise veri. Eğer Microsoft gibi bir dev bu tür uygulamaların yarattığı veriye erişebilirse bu onlar için çok değerli olur. Bunun yanında Trump döneminde yaşanan TikTok üzerindeki baskı da bu satın alım için bir kolaylaştırıcı olabilirdi. Sonuçta ise TikTok denemesi başarısız oldu.

Tiktok gibi bir içerik çılgınlığının Azure serverları için de büyük bir güven yaratmasını bekleyebilirdik. Belki de birçok platform için de yoğunlukla tercih edilen Amazon yerine bir tercih olabilecekti.

Bunun yanında Microsoft SEO Satya Nadella ile birlikte birçok farklı satın alımı da gerçekleştirdi. Öncelikle 7.5 milyar dolara GitHub gibi çok önemli bir yazılım platformunu aldılar. Ayrıca 26.2 milyar dolarlık LinkedIn hamlesi de Nadella’nın ilk büyük adımı olarak dikkat çekti. Son olarak oyun tarafında ise Bethesda 7.5 milyar dolara Microsoft saflarına katıldı. Ancak bu hamlelerin hiçbiri dev firmayı arzuladığı mobil oyununa dahil etmedi. Bu yüzden dev yazılım firmasının yeni hamlelerini kısa süre içinde sizlerle paylaşıyor olursak şaşırmayacağız.

Diğer haberler:

>> Microsoft Word Karanlık Modunu Geliştiriyor

>> ABD’nin 5G Siber Güvenlik Projesi İçin Nokia Seçildi

 


CEVAP VER