Yeni Koronavirüs Aşıları Kimlere Yapılacak: Sıranın Kimde Olduğu Belli Oldu

koronavirüs aşıları kimlere
Google News Abone Ol

Herkesin büyük bir merakla beklediği yeni koronavirüs aşıları kimlere yapılacak? Konuyla alakalı bazı açıklamalar bunu ortaya çıkardı. İşte merak edilen tüm detaylar.

Salgın nedeniyle 105 milyondan fazla vatandaş virüs kaptı. Ölen sayısı ise giderek artış gösteriyor. Pandemi ile alakalı alınması gereken önlemler için herkes elini çabuk tutmak zorunda. Aksi halde beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunun farkında olan sağlık Bakanlığı önemli bir karar aldı.

Yeni karara göre kimin aşı olacağı netleşmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşılama işlemlerinin bu hafta başlayacağını söylemişti. Normal şartlarda aşı için ilk etapta sağlık görevlileri tercih edilecekti. Onların her gün çok fazla sayıda hastaya bakması ve riskli grupta yer alması büyük tehlike oluşturuyordu.

Yeni koronavirüs aşıları bakın kimlere yapılacak

Dünya çapında ne yazık ki aşılar henüz yeterli sayıda değil. Bu nedenle idareli bir şekilde bu aşıların kullanılması gerekiyor. Sadece Türkiye değil aynı zamanda dünyanın birçok ülkesinde aşı ile ilgili tedarik sorunları ortaya çıktı. Nüfusunun fazla olması ve aşının az olması bunda etkili.

koronavirüs aşıları kimlere

Sağlık Bakanlığı bu nedenden dolayı aşı listesi hazırladı. İlk olarak sağlık görevlileri bundan yararlanacak. Hemen ardından 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için aşılama başlayacak. Böylece risk grubunda görülen en tehlikeli iki grup korunmuş olacak. Yeni koronavirüs aşıları için sıralama böylece kesinleşmiş oldu.

Hızlı bir şekilde aşılama yapılacak

Sağlık Bakanlığı çalışmaları yavaşlatmak istemiyor. Bu nedenle çok hızlı bir şekilde 65 yaş ve üzeri vatandaşların işlemleri başlayacak. İsterlerse onların 60 yaş üzeri eşleri de yine bundan yararlanabilecek. Bakan randevuların yine web sayfasından yapılacağını özellikle belirtti.

Almanya merkezli aşılar da Türkiye’ye geldi. Bugüne kadar kullanılan toplam aşı sayısı 3 milyon seviyelerine yaklaştı. Amaç nüfusun en az yüzde 60 kadarını aşılamak. Böylece sürü bağışıklığı elde edilecek. Yeni koronavirüs aşıları ile ilgili bir süre daha çalışmaların devam edeceği düşünülüyor. Bakalım ilerleyen dönemlerde bununla alakalı ne tür kararlar verilecek.

İlgili Haberler:

>> Sağlık Bakanı Üniversiteler Hakkında Açıklama Yaptı: Açılacak Mı?

>> CoronaVac Aşısının Koruma Gücü Ortaya Çıktı: Bu Rakamlara Çok Şaşıracaksınız!


CEVAP VER