PlayStation 4 desteği hakkında önemli açıklama

PlayStation 4 desteği

PlayStation 5’in çıkması ile PlayStation 4 desteği hakkında herkes endişelenmeye başlamıştı. Bugün ise yüreklere su serpen ilk açıklama geldi.

Yeni nesil oyun konsolları için artık gün saymaya başladık. Önümüzdeki hafta resmi olarak satışa sunulacak olan PlayStation 5, grafik konusunda adeta çığır açacak. PS5’in bu denli güçlü olacak olması PlayStation 4 desteği hakkındaki soru işaretlerini beraberinde getirmişti.

Oyun geliştiricileri artık PS5’e odaklanacağı için kat ve kat daha düşük donanıma sahip olan PS4’e oyun çıkmayacağından endişeleniyordu. Bugün ise Sony cephesinden Jim Ryan’dan yüreklere su serpen açıklama geldi.

Bildiğiniz gibi PS5’in çıkış oyunlarından olan Marvel’s Spider-Man Miles Morales PS4’e de gelecek. Hatta Horizon: Zero Down 2 bile PS5 ile PS4’e gelecek oyunlar arasında yer alıyor. Ayrıca Slackboy da aynı şekilde aynı anda iki nesile de gelecek. Sony, muhtemelen özel oyunlarını son kez PS4’e getirecek. Ancak 3. parti oyun geliştiricilerinin bu konuda nasıl davranacağı henüz bilinmiyor.

PlayStation 4 desteği 2022’ye kadar devam edecek

Jim Ryan’ın açıklamasına göre; PS4, 2022 yılına kadar yani tam 2 yıl boyunca güncellemeler ile desteklenecek. Muhtemelen 2022 yılında son AAA yapımlar PS4 için çıkacak. 2023 yılına girdiğimiz ise artık PS4 için ana oyunlar çıkmayacak ve Indie oyunlara yönelinecek.

PS4 ile PS5 arasındaki donanımsal farkın çok fazla olmasından dolayı oyun geliştiricileri doğal olarak daha yeni ve daha güçlü olan PS5’e yönelecek. Hem daha rahat çalışma imkanı sunan PS5, selefini kısa süre içerisinde unutturacak.

PlayStation 4 desteği

Peki, daha önce hiç PS4 almayanlar, PS5 almalı mı? İki nesil arasında yaklaşık 6.000 TL gibi inanılmaz bir fark var. Bu yüzden PS4’e hiç sahip olmadıysanız PS4’te oynayacak yüzlerce kaliteli oyunun olduğunu belirtelim. Bu yüzden PS5 yerine PS4’e yönelmeniz hem konsol fiyatı hem de oyun fiyatı açısından size daha uygun olacaktır. Yeni nesil oyunlar 619 TL gibi bir fiyata sahip. Bu nesilde ise kutulu PS4 oyunlarını 40 TL’ye bile bulabiliyorsunuz.

Son olarak PS5’te geriye uyumluluk özelliğinin olduğunu ve PS4 oyunlarının yüzde 99.9’unu akıcı ve boost mode özelliği ile daha yüksek FPS ile oynayabileceğinizi belirtelim.

İlgili Haberler

>> Şakaydı gerçek oldu! Xbox Series X buzdolabı üretildi!

>> PlayStation 5 Türkçe Tanıtım Videosu Yayınlandı (Video)