PlayStation 5 oyunları ne zaman tanıtılacak? İşte yeni tarih!

PlayStation 5 oyunları ne zaman tanıtılacak? İşte yeni tarih!

PlayStation 5 oyunları

Sony, bir türlü tanıtamadığı PlayStation 5 oyunları ve konsolun kendisi için müjdeli haberi verdi. PS5 çok yakında bizlerle olacak.

Sony cephesi 4 Haziran 2020 yani bugün Türkiye saati ile 23:00’da PlayStation 5 etkinliği düzenleyecekti. Bu etkinlikte PlayStation 5 oyunları ve konsolun kendisi resmen tanıtılacaktı. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde bir polisin siyahi bir vatandaşı boğarak öldürmesi ile ABD karışmıştı. Adeta yangın alanına dönen ABD, tüm dünyadan tepkiler almaya başlamıştı. Tam bir kaos ortamın hakim olduğu bugünlerde PlayStation cephesi en doğru olanı yapmış ve etkinliği ertelemişti.

Basında büyük ilgi göreceği bilinen ve bu yüzden de basını meşgul etmek istemediğini belirten Sony cephesi, etkinliğin ne zaman düzenleneceğini açıklamamıştı. Bugün Sony’den gelen bilgilere göre; PS5 etkinliği çok yakında düzenlenecek.

Haziran ayı bitmeden düzenlenecek olan etkinlik için kulislerde 12 Haziran 2020 tarihi konuşuluyor. Türkiye’de yine 23:00 sularında başlayacak olan bu etkinlike Dualsense‘in tüm özelliklerinin yanında yeni nesil oyunlar ve konsolun kendisini görme fırsatına sahip olacağız.

>> Citra: Android’de ücretsiz Nintendo 3DS oyunları oynayabileceğiz Emulator

Gücünü 8 çekirdekli 3.5 GHz hızında çalışan AMD Zen 2 mimarili işlemciden alacak olan PS5, 10.28 TFLOP gücünde ekran kartına sahip olacak. Xbox Series X‘ten daha düşük bir donanıma sahip olacak olan PS5, yine oyunları ile rakibine kök söktürecek.

Yeni nesil oyunlar arasında Horizon Zero Dawn, Marvel’s Spider-Man 2, God of War 2, Gran Turismo 7 ve yeni bir IP yer alacak gibi görünüyor. Ancak GoW 2 için henüz erken olduğunu bu etkinlikte sadece kısa bir gösterimi yapılıp 2 yıl sonra çıkma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtelim.

SSD ile yükleme sürelerini neredeyse ortadan kaldıracak olan PS5, 499 dolar veya 549 dolar fiyata sahip olacak. Türkiye’de yüzde 20 vergi ile fiyatı belirlenecek olan PS5’in, ülkemizde 6.499 TL’den satışa sunulacağını düşünüyoruz.

PlayStation 5 teknik özellikleri

  • İşlemci: 8 çekirdekli 3.5 GHz hızında çalışan AMD Zen 2 mimarili işlemci
  • GPU:  Özelleştirilmiş RDNA 2 mimarisi üzerine kurulu 10,28 TFLOP gücünde 36 CUDA çekirdekli 2,23 GHz hızında çalışan ekran kartı
  • RAM: 16 GB GDDR6 RAM
  • RAM bant genişliği: 448 GB/sn
  • Dahili depolama birimi: 825 GB özelleştirilmiş SSD
  • Artırılabilir hafıza: NVMe SSD Slotu
  • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü

CEVAP VER