PS5 ve PS4 Pro oyun indirme hızları açıklandı

oyun indirme hızları

PS5 ve PS4 Pro oyun indirme hızları açıklandı. Yeni nesil donanımsal açıdan hızlı olduğu kadar indirmede de çok hızlı.

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu olan PS5, PS4 Pro’ya göre açıkça daha iyi bir donanımla geliyor. Şu sıralar editör ve içerik üreticilerine gönderilen PS5 için birkaç karşılaştırma yapıldı. Bu karşılaştırmala genellik oyunların açılış hızları yönündeydi. Bugün ise PS5 ve PS4 Pro oyun indirme hızları açıklandı. Peki, hangi konsol oyunları daha hızlı indiriyor?

USgamer, Sony PS5 ve Sony PS4 Pro arasında bir oyun indirme hızı testi yaptı. Doğru sonuçlar için, her iki konsol bir LAN kablosu ile aynı yönlendiriciye bağlandı. İnternet detayları ise Verizon FIOS internet – 756 Mbps yükleme, 939 Mbps indirme olarak açıklandı. Oyun indirme testi, bir oyunun tamamen ve oynanabilir olarak yüklenmesi için geçen süreyi dikkate alıyor.

USgamer test için iki oyun kullandı. Oyunlardan birini “küçük”, diğerini “orta boy” olarak değerlendiriyor. Küçük oyun için 6.58GB ağırlığındaki Disgaea 5 ve orta boy oyun için 36.6GB ağırlığındaki Fist of the North Star: Lost Paradise kullandı. Dilerseniz her iki oyunun sonuçlarını görelim.

Disgaea 5 (6,58 GB)

  • PlayStation 4 Pro – İndirme süresi 10 dakika 42 saniye
  • PlayStation 5 – İndirme süresi 1 dakika 58 saniye

Her iki sistemde de çalışması için oyunu harici bir sabit sürücüye aktarmak yaklaşık 1 dakika sürüyor.

Fist of the North Star: Lost Paradise (36,6 GB)

  • PlayStation 4 Pro – İndirme süresi 58 dakika 34 saniye
  • PlayStation 5 – İndirme süresi 7 dakika 1 saniye

PS4 Pro ile Sony PS5 arasında indirme süresinde önemli bir fark olduğunu görebiliyoruz. Orta boy oyun için yaklaşık bir saatten on dakikanın altına düştü. Bu, indirme süreleri açısından inanılmaz bir düşüş.

oyun indirme hızları

İndirme hızının bu denli hızlı olmasının sebebi SSD’den de kaynaklanıyor. SSD daha hızlı veri yazabildiği için indirme sırasında internet yüzde 100 verimli bir şekilde kullanılabiliyor. Ancak bu durum Türkiye’de pek geçerli olmayacak. Ortalama 35 Mbit internete sahip olanlar maalesef ki PS4 Pro’daki gibi indirme süresi ile karşılacak.

İlgili Haberler

>> PS5 kontrolcüsü DualSense Türkiye fiyatı açıklandı

>> PS5 parça pinçik edildi! İçinde bakalım ne var?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here