Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Duyuruldu! İşte Özellikleri!

Qualcomm’un yeni amiral gemisi çipseti Snapdragon 8 Gen 1+, haliyle 2022 yılında, Android akıllı telefonlar için adeta güç deposu olacak. Öte yandan, daha uygun fiyata iyi performans isteyen kullanıcılar için yapılan çalışmalar da var. Örneğin, Snapdragon 7 Gen 1. Bir süredir söylentileri bulunan yeni orta seviye çipset, nihayet yapılan duyuru ile resmiyet kazandı. İşte bu yeni ürünün detayları.

Qualcomm, orta seviyede yeni bir oyuncu olarak Snapdragon 7 Gen 1 çipsetini resmen görücüye çıkardı. 4nm üretim süreciyle hazırlanan bu çipsetin gelişmiş bir yapay zekâ desteği, online ödemeler tarafında gelişmiş güvenlik desteği ve 200MP değere kadar görüntü yakalama tarafında destek sunabileceği belirtiliyor. Tabii dahası da var!

Yeni Kryo CPU kümesi, 2.4GHz çalışma hızına sahip olacak. Adreno 662 GPU ise, haliyle bu yeni çipsetin kalbinde yer alacak hem güncel oyunlar hem de güç gerektiren uygulamaların stabil çalışması için faaliyet gösterecek. Tahmin edeceğiniz üzere yeni çipsetin uzun süreler yüksek ısınma seviyesi olmadan performans göstermesi muhtemel.

Qualcomm, Snapdragon 7 Gen 1 ‘in Snapdragon 778G’e kıyasla grafik işleme tarafında %20 daha hızlı olduğunu, yapay zekâ destekli performans düzeyinin de %30 arttığını dile getiriyor.

Adreno Frame Motion Engine teknolojisi, yine SD 778G’deki sisteme kıyasla oyunlarda çok daha yüksek performansın önünü açıyor. Aynı güç tüketimi sağlanırken oyunlarda kare hızının iki katı fazlasına erişebildiği söyleniyor. En azından Qualcomm’un belirttikleri bu yönde.

Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Duyuruldu! İşte Özellikleri!

Bu arada yeni çipsetin 16GB LP-DDR5 RAM teknolojisine destek verdiğini de belirtelim. Güncel RAM ve depolama teknolojileri, cihazdaki mevcut verinin ve cihaza kopyalanıp çalıştırılacak verilerin işlem sürelerini önemli ölçüde azaltabiliyor.

Kablosuz bağlantılar tarafına bakıldığında da heyecan verici detaylar var.

Snapdragon 7 Gen 1, 5G destekli bir çipset. Snapdragon X62 5G modem ile saniyede 4.4GB değeri görülebilir. Tabii bunlar biraz da kâğıt üzerinde verilen detaylar ve henüz 5G teknolojisinin tüm dünyada yaygın olarak kullanılmadığını da hatırlatmakta fayda var.
Ürün, WiFi 6E ve Bluetooth 5.3 teknolojileriyle de kablosuz bağlantılar tarafındaki gücünü bir nevi ispat edecek.

Snapdragon Sound teknolojisi, Qualcomm Spectra ile 200MP değere kadar fotoğraf çekebilme imkânı, 4K HDR video çekim imkânı da bahsedilen detaylar arasında yer alıyor.

Peki Snapdragon 7 Gen 1 çipsetini ilk hangi telefon kullanacak. Oppo’nun yeni Reno8 Pro modeli, bir ilki gerçekleştirebilir. Bu telefonun kısa süre içinde resmen tanıtılması bekleniyor.

İlgili Haberler

>> Realme Pad X Geliyor! İşte Firmanın 5G’li İlk Tabletinden Detaylar!