Rusya, Morgan Freeman Dahil Yaklaşık 1000 ABD Vatandaşına Yasak Getirdi!

Aralarında Morgan Freeman ve Rob Reiner gibi ünlülerin de bulunduğu yaklaşık bin Amerikalı, Rusya’da kalıcı olarak yasaklandı. İşte detaylar.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı harekat sürüyor. Milyonlarca insanın hayatlarının olumsuz yönde etkilendiği ve on binlerce kişinin hayatını kaybettiği askeri müdahalenin ne kadar daha süreceği belirsiz. İşgal olarak nitelendirilen operasyonlar neticesinde, pek çok ülke ve bu ülkelerin kuruluşları, Rusya’ya karşı pek çok yaptırım uyguladı ve bu yaptırımlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Öte yanda, Rusya yönetimi de karşı hamleler yapıyor. Örneğin, alınan yeni bir karar neticesinde, yaklaşık 100 bin Amerikan vatandaşının Rusya’ya giriş yapması kalıcı olarak yasaklandı. Bu isimler arasında ünlü oyuncu Morgan Freeman da var.

Consequence.net’in haberine göre Rusya, yaklaşık 1000 Amerikalının Rusya topraklarına giriş yapmasını kalıcı olarak yasakladı. Ünlü aktörler Morgan Freeman ve Rob Reiner da bu listede yer alıyor.

Siyasi figürler olarak bakıldığında ise; Başkan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris de dahil olmak üzere kongre üyeleri, çeşitli şirket yöneticileri ve pek çok gazetecinin de Rusya’ya girişi yasaklandı. Washingtonpost’daki dikkat çekici bir detay ise, yasaklananlar listesinde eski ABD Başkanı ve iş adamı Donald Trump ‘ın isminin yer almıyor oluşu. Trump, daha evvel verdiği bir röportajda, eğer kendisi Başkan olsaydı bu tip sorunların yaşanmayacağını dile getirmişti.

Rusya, Morgan Freeman Dahil Yaklaşık 1000 ABD Vatandaşına Yasak Getirdi!

Peki ama listede niye Morgan Freeman ve Rob Reiner gibi sinema kariyeri olan isimler var?

Çünkü bu iki isim, daha önce kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta, Rusya’ya karşı hazırlanan bazı video çalışmalarında yer almış ve Rusya yönetiminin kabul edilemez davranışlar içerisinde olduğunu belirtmişlerdi. Consequence sitesi, muhtemelen bu tutumları sebebiyle bu iki ismin Rusya’ya girişlerinin kalıcı olarak yasaklandığını belirtiyor.

Yasaklı isimlerin yer verildiği listede ise Morgan Freeman için şu gerekçe belirtilmiş:

“Eylül 2017 tarihinde, Rusya’yı Amerika’ya karşı komplo hazırlamakla suçlayan ve bu doğrultuda Rusya’ya karşı mücadele çağrısı yapan bir video mesajı kaydetti.”

Listenin tamamına, aşağıdaki linki kullanarak erişebilirsiniz:
https://www.mid.ru/ru/maps/us/1814243/

İlgili Haberler

>> Stranger Things Sezon 4 – İlk 8 Dakika İzle