Qualcomm ve MediaTek tarafından geliştirilen amiral gemisi işlemciler sızdırıldı!

amiral gemisi işlemciler

Qualcomm ve MediaTek tarafından geliştirilen Snapdragon ve Dimensity amiral gemisi işlemciler ortaya çıktı. İşte ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

. .

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yılın son günlerinde Qualcomm, Snapdragon 888 işlemcisini tanıtmıştı. İlk olarak Xiaomi Mi 11 modelinde kullanılan işlemci, kısa sürede bir hayli ilgi gördü. Hatta çoğu GeekBench platformunda, son zamanların en güçlü işlemcisi olarak tarihe geçti. Şuan bile AnTuTu  listelerini açtığımızda en iyi 10 akıllı telefonun da Snapdragon 888 işlemcisine sahip olduğunu görmekteyiz. 5-6 ay sonra ise 888 Plus işlemcisi ilgi gördü. Yakında kullanıcıların karşısına çıkacak olan Snapdragon 898 işlemcisi hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Bununla beraber MediaTek imzalı amiral gemisi yongası da sızdırıldı. İşte iki dev markanın piyasaya süreceği yeni işlemciler hakkında ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

Qualcomm ve MediaTek tarafından geliştirilen amiral gemisi işlemciler sızdırıldı!

Çin sosyal medya platformu Weibo ve Twitter’da Qualcomm ve MediaTek yapımı amiral gemisi işlemcileri hakkında yeni sızıntılar gerçekleşti. Söz konusu sızıntılar ile birlikte işlemciler ismi ve bazı teknik özellikleri de ortaya çıktı.

amiral gemisi işlemciler

Qualcomm imzalı Snapdargon 898 işlemcisi 4 nm üretim sürecinden geçecek. 4 nm üretim sürecinden geçmesinin en büyük avantajı ise, transistörler arası mesafe en aza indirgendiği için güç tasarrufunun sağlanması. Bununla beraber 4 nm olmasının bir diğer avantajı da performansın, 5 nm üretim sürecinden geçen işlemcilere göre daha fazla olması. Söz konusu işlemci ise, 3.0 GHz saat hızına sahip olacak. Bununla beraber Cortex-X2 tabanlı ana çekirdeğe ve 3x Cortex A-710 tabanlı performans çekirdeğinden oluşan 8 çekirdekli bir yapıya sahip olacak. Grafik biriminde ise Adreno 730 grafik işlemcisi bulunuyor.

MediaTek tarafından yakında sunulacak olan Dimensity 2000 işlemcisinin ortaya çıkan detaylarını incelediğimizde ise, Qualcomm yapımı Snapdragon 898 işlemcisi ile hemen hemen aynı konfigürasyona sahip olduğunu görmekteyiz. Qualcomm işlemcisinden tek farkı ise üç performans çekirdeği kümesi, 2.85 GHz saat hızına sahip olacak. Fakat Snapdragon 898’e kıyasla daha güçlü bir grafik birimi ile gelecek. Bu işlemcinin de 4 nm üretim sürecinden geçmesi bekleniyor.

İlgili Haberler

>> Android 12 güncellemesini alacak cihazlar belli oldu: İşte güncel liste!

. . . . .