Quantum Computing Pazarı 1 Trilyon Doları Aşacak!

Quantum Computing Pazarı 1 Trilyon Doları Aşacak!

Google News Abone Ol

Quantum Computing pazarının 1 trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor. Kuantum hesaplama 2035 yılında rekor kıracak.

Yayınlanan yeni raporlara göre; Quantum Computing yani kuantum hesaplama teknolojisinin 2035 yılına kadar küresel piyasa değeri tam 1 trilyon dolar olacak. Bu nedenle, işletmeler bu yeni özelliklerden yararlanmak ve gelecekteki fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmak için bir strateji oluşturmalıdır.

Quantum Computing nedir?

Quantum Computing; hesaplamayı gerçekleştirmek için süperpozisyon ve dolaşma gibi kuantum-mekanik elementlerinin kullanılmasıdır. Genel olarak, kuantum bilgisayarların, savunmadan ticarete kadar her şeyde kilit rol oynayan optimizasyonlar ile ilgili sorunlara son derece yardımcı olacağına inanılmaktadır.

McKinsey & Partners tarafından hazırlanan yeni bir raporda; kuantum hesaplamanın 2035 yılına kadar 1 trilyon dolarlık küresel bir piyasa değerine sahip olacağı öngörüldü.

Quantum Computing

McKinsey Kıdemli Direktör Yardımcısı Alexandre Ménard, “Bugün bu yeteneklere sahip olsaydık, COVID-19 salgını ile daha etkili bir şekilde başa çıkabilirdik. Kuantum hesaplama sayesinde aşı ve ilaç geliştirme süreci daha da hızlanabilir.” ifadelerini kullandı.

Kuantum hesaplamanın değerinin dört ana uygulama alanından geleceği söyleniyor. Bu ana uygulamalar arasında kuantum simülasyonu, çok değişkenli problemlerin optimizasyonu, asal sayıların çarpanlarına ayrılması ve kuantum makine öğrenimi yer alıyor.

McKinsey, Kuantum hesaplamanın diğer sektörlerin yanı sıra, otonom sürüş sistemlerinin eğitimini hızlandırmanın bir yolu olarak görüyor. Ayrıca asal sayıların çarpanlarına ayrılması uygulaması ile şifrelemede de güvenliğin üst seviyeye çekilmesi bekleniyor.

1000 TL Sosyal Yardım başvuru talebi e-Devlet üzerinden nasıl sorgulanır, Nasıl Başvuru Yapılır?

Araştırma, optimizasyon problemlerini çözmek için kuantum bilgisayarların kullanımının 2022 ile 2026 yılları arasında başlayacağını ortaya çıkarıyor.

Analistler, bu süreçte dünya çapında 2.000 ila 5.000 kuantum bilgisayarın olabileceğini öne sürüyor. Bu sayı size az gibi görünebilir. Ancak bu bilgisayarlar ile yapılan işlemleri düşününce 5.000’in oldukça fazla bir rakam olduğunu söyleyebiliriz.

Quantum Computing

McKinsey & Partners, bu teknolojiden yararlanmak için gerekli olacak karmaşık donanım ve yazılım ekosistemine karşı uyarıyor. Menard’a göre, teknolojinin gelecekteki potansiyelini kullanmak için eylemler daha sonra değil, daha erken yapılmalıdır.

Mevcutta kuantum hesaplamada hayati bir rol oynayacak bir takım varlıklar yer alıyor. Bunlar arasında soğutma teknolojileri tedarikçileri veya bu cihazların üretimi için gerekli olan malzemeler yer alıyor.

Ayrıca Kuantum bilgi işlem iş stratejisinin geliştirilmesinde de desteğe ihtiyaç duyulacak. Bu geliştirime stratejisi hakkında Menard; “Bugün kilit pozisyonlar için insalar işe alınmakta ve bugün teknolojik savaşlar bu alanda devam edecek.” ifadelerini kullandı.


CEVAP VER