Nvidia’dan Sonra Şimdi de AMD’nin Başı Dertte! Ekran Kartı Alacaklar Dikkat!

AMD ekran kartı almayı düşünüyorsanız, öncelikle bu haberimize göz atmanızda yarar var. The Verge‘te yer alan bilgilere göre firma, Radeon RX 7900 XTX modelinde görülen aşırı ısınma seviyeleri ve buna bağlı olarak yaşanan performans sorunları sebebiyle şikayetler alıyor. İlk etapta ısınma düzeyinin normal olduğu öne sürülse de, artan şikayetler sonucunda sorunun kabul edildiği ve değişim ya da para iadesi imkânının sunulduğu bildiriliyor.

AMD Radeon RX 7900 XTX ekran kartı, şu sıralar bazı kullanıcıları fazlasıyla üzmüşe benziyor. Yakın zamanda AMD kartlar ve aşırı ısınma faktörüyle ilgili Reddit’te de bazı başlıklar açılmış, ama konu hakkında firmadan kucaklayıcı bir hamle gelmemişti. Kullanıcılar, kartın 115 dereceye kadar ısınabildiğini, bunun normal olmadığını, hatta yük altında olmasa dahi aşırı ısınabildiğini ifade etmişti.

RX 7900 ekran kartı serisi, 4K oyunlar gibi pek çok ağır işlemi rahatlıkla gerçekleştirebiliyor ve bu esnada 110 derece sıcaklığa erişebiliyor. Bu, kısa süre için normal bir seviye olsa da (En azından öyle söyleniyor), uzun süreli deneyimlerde performans sorunlarına ve hem kartta hem de sistemde fiziksel hasarlara yol açabiliyor.

Nvidia'dan Sonra Şimdi de AMD'nin Başı Dertte! Ekran Kartı Alacaklar Dikkat!

AMD, RX 7900 serisi kartlar için değişim ya da para iadesi sürecini başlattı

The Verge’te yer verilen ve AMD’den geldiği söylenen yeni bilgiler ise, Radeon RX 7900 XTX kartlarda referans tasarımın temel alındığı ve bu tasarımda da soğutma tarafında bir sorunun olduğu bildirildi. Dolayısıyla yetkililer, az sayıdaki kullanıcının etkilendiği bu sorunun tamamen ortadan kaldırılması için çalışmalar yürütüyor.

Tekrar etmek gerekirse firma, bu kartları satın alan kullanıcılara, garanti kapsamında değişim ya da para iadesi gerçekleştiriyor. Böyle bir sorunun yaşanması durumunda, hemen AMD yetkilileriyle iletişime geçilmesi gerektiği hatırlatılıyor.

Bir süre önce de Nvidia’nın yeni 4090 ekran kartı serisinde aşırı ısınma – erime sorunları gündeme gelmişti

Nvidia’nın yakın zamanda oyun severlere ve tasarımcılara sunduğu yeni üst seviye modeli RTX 4090 ekran kartı, özellikle güç bağlantı noktasındaki sorun ve bu sorun sonucunda oluşan aşırı ısınma – erime sonuçlarıyla gündeme gelmişti. Hatta bu sebeple firmayı mahkemeye vereceğini söyleyen kullanıcılar da olmuştu. Uzmanlar, bu kartla birlikte farklı bir güç bağlantısının kullanılması gerektiğini önermişti.

Yeni detaylar oldukça paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler

>> PlayStation 5 Almak İsteyenlere Müjde!